Careem siber saldırıya uğradı! Üye bilgileri tehlikede

Akıllı telefon uygulamasıyla lüks araç çağırma hizmeti sunan Careem hacker şoku yaşıyor. Kullanıcılarının bilgilerini çaldıran firma “Careem’in bilgilerini sakladığı sistemlere izinsiz girmek suretiyle bir siber olayın yaşandığını tespit etmiş bulunmaktayız.” açıklaması yaptı.

Careem’in hizmet verdiği ülkeler arasında Ortadoğu, Kuzey Afrika, Pakistan ve Türkiye bulunuyor. Olayda 14 milyondan fazla kullanıcının etkilendiği söyleniyor. Şirketten yapılan açıklamada gerekli aksiyonların alındığı ifade edildi.

Bilinmeyen e-posta adreslerinden gelen linklere tıklamayın

Careem, üyerlerinin yapması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralıyor;

  • Careem ve benzer detayları kullandığınız başka hesaplarınızda parolanızı güncelleyerek iyi parola yönetimi uygulayın.
  • Güçlü bir karakter dizisi kullanın ve aynı parolayı birden fazla site için kullanmamaya çalışın.
  • Kişisel bilgilerinizi isteyen veya bir web sitesine yönlendirerek bunları isteyen kötü niyetli yazışmalara karşı uyanık ve dikkatli olun.
  • Bilinmeyen e-posta adreslerinden gelen linklere tıklamayın ve eklentileri indirmeyin. Banka hesabınızı ve kredi kartı ekstrelerinizi şüpheli işlemlere karşı incelemeyi ihmal etmeyin – herhangi bir beklenmedik durumla karşılaşmanız halinde, bankanızı arayın.

Yaşadıkları krizi ve yapılması gerekenleri üyelerine mail atarak ayrıntılı şekilde açıklayan şirket üyelerinden özür dileyerek yaşananlardan çok şey öğrendiklerini artık daha güçlü bir organizasyon olarak yollarına devam edeceklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER