Büyük yas dalgası geliyor!

Bizde, “Giden gittiğiyle kalır.” denir. Hiç de öyle olmuyormuş. Bize göre aile bağlarının görece daha zayıf olduğunu varsaydığımız Batılı toplumlarda Corona nedenli kayıplar büyük bir “Yas dalgasına” neden olmuş.

Elbette zamansız ölümler daha da derinden sarsıyor. Gelecekten beklentileri olup da daha bu dünyada yapacakları olanların gidiyor olması da hazin. 

ABD, korona virüs pandemisinin en fazla etkilediği ülkeler arasında geliyor… Yapılan bir araştırma, ülkedeki büyük bir yas dalgası yaşandığını ortaya koyuyor.

Her COVID-19 ölümünün ardında, yeri doldurulamayacak bir insan, ailesi ve sevdikleri var. Uzmanlara göre her ölen kişi, ardında 9 yakınını bırakıyor. Büyükanne veya büyükbaba, anne baba, kardeş, eş ve çocuklar…

ABD’de şu anada  Araştırmacılar bu sayıyı ABD’deki ölüm sayısı (138 bin) ile çarpılar ve 1.22 milyon insanın yakın dönemde

Araştırmanın yayınlandığı tarihte, ABD’deki COVID-19 nedenli ölüm sayısı 138 bindeydi. Yukarıda bahsettiğimiz “yas katsayısı” ile hesaplarsak, yaklaşık 1.2 milyon ABD’linin son birkaç ayda yakınını kaybettiğini düşünebiliriz.

ABD’de COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 1 milyona çıkarsa, 8.9 milyon insan bir yakınını kaybetmiş olacak. Bu, ülkede yaşayan her 100 vatandaştan 3’ünün bir yakınını COVID-19 nedeniyle kaybetmesi anlamına geliyor.

Ülkemizde COVID-19 nedeniyle kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı ABD kadar fazla değil. Ancak yaşamını yitiren her vatandaşımız, o kişinin ailesi ve sevenleri için yeri dolmayacak bir kayıp anlamına geliyor.

Henüz hastalığa yakalanmayanlar veya yakın çevresinden kimse hasta olmayanlar, hastalığı halen yeterince ciddiye almayabiliyor. Haziran itibariyle kademeli ve tedbirli olarak normal hayatlarımıza döndüğümüz bu dönemde, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililerin yönlendirmelerine uymak gerekiyor.

Kaynak: Gıda Hattı

İLGİLİ HABERLER