Business Roundtable CEO’su, “İşletmelerin dünya çapında yeniden açılması için yaygın testlere ihtiyaç var”

Business Roundtable Başkanı ve CEO’su Joshua Bolten, “Hızlı ve doğru bir şekilde testlerin kullanılabilirliğini artırmak için yapılabilecek her şey yeniden açılmanın en önemli unsuru olacak” dedi. Bolten’in yorumları, Amazon CEO’su Jeff Bezos’un açıklamasını yineledi ve işletmelerin dünya çapında yeniden açılması için yaygın testlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. New York ve New Jersey dahil olmak üzere kuzeydoğu eyaletleri Perşembe günü yapılan açıklamada, iş yerlerinin kapatılmasını en az 15 Mayıs’a kadar uzattıklarını açıkladı.

Business Roundtable Başkanı ve CEO’su Joshua Bolten Perşembe günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin işletmeleri yeniden açmaya başlamasından önce koronavirüs nedeniyle yapılan testlerin arttırılması gerektiğini söyledi. Bolten, “Uzun bir yolumuz var, ancak her gün ilerleme kaydediliyor… Kuruluşumuzdaki tüm CEO’lar şirketler için koronavirüs testinin çalışanları geri almak ve onları güvenli bir şekilde çalıştırmak için çok önemli olduğu konusunda hemfikir” dedi ve ekledi, “Bu nedenle, hızlı ve doğru testlerin kullanılabilirliğini artırmak için yapabileceğimiz her şey, hızlı ve güvenli bir şekilde yeniden açılmanın da en önemli unsuru olacak.”

Bolten, daha normal bir ekonomik ortama dönmenin, bazı işletmelerin diğerlerinden önce açıldığı ve politika yapıcıların şu an bu düzenlemeler üzerinde çalışması gerektiği “aşamalı” bir plan içermesi gerektiğini söyledi. “Güvenli ve hızlı bir şekilde yeniden açmayı planlamak için çok erken değil. Aslında, planlamanın şimdi devam etmesi çok önemli ”dedi.

İşsizlikte tarihi bir artış gerçekleşti

Ülkedeki eyalet ve yerel yönetimler tarafından zorunlu olmayan iş yerlerinin kapatılması , son dört hafta içinde 22 milyondan fazla Amerikalı’nın işsizlik başvuruları yapmasıyla işsizlikte tarihi bir artışa yol açtı.

Başkan Donald Trump, Çarşamba akşamı brifing’de yaptığı açıklamada, Perşembe günü devletlerin ekonomilerini nasıl yeniden açacaklarına ilişkin yönergeler yayınlayacağını söyledi. New York ve New Jersey de dahil olmak üzere kuzeydoğu eyaletleri, Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, gereksiz işlerin kapanmasını en az 15 Mayıs’a kadar uzattıklarını açıkladı. Bolten, ülkenin bazı bölgelerinin o gün yeniden açılmaya başlayabileceğini umduğunu söyledi. 

Bolten’in AmazonAppleAmerican Airlines ve 3M gibi büyük şirketlerin CEO’larını içeren organizasyonu, bu hafta başında Başkan Yardımcısı Mike Pence’e bir mektup gönderdi ve federal hükümetten diğer adımların yanı sıra iş yeri güvenliği için yönergeler üretmesini istedi. 

Bolten, “İş Yuvarlak Masası’ndaki şirketler oy birliğiyle güvenliğin önce gelmesi gereken pozisyonu destekliyor” dedi. “Bu sadece çalışanlarımızı ve müşterilerimizi korumak için bir teklif olarak değil, aynı zamanda bir iş meselesi olarak da doğrudur. Çünkü insanlar dışarı çıkıp işinize gidip bir mağazaya gitmenin güvenli olduğuna inanmazlarsa, hükümetin söylediklerinden bağımsız olarak gitmeyeceklerdir” dedi.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, işletmelerin dünya çapında yeniden açılması için yaygın testlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 

İLGİLİ HABERLER