Bu hafta iş dünyasında hangi atamalar gerçekleşti?

L’Oréal tarihinin 6. CEO’su belli oldu

Bayrak değişimine hazırlanan L’Oréal Grup’ta CEO Jean-Paul Agon görevini, 33 yıldır L’Oréal Ailesi’nde görev yapan Nicolas Hieronimus’a devredecek. Görevi 1 Mayıs 2021 tarihinde devralacak olan Nicolas Hieronimus, L’Oréal tarihindeki 6. CEO olacak. L’Oréal Grup CEO’su Jean-Paul Agon ise önümüzdeki yıldan itibaren “Başkan” olarak L’Oréal bünyesinde görev yapmaya devam edecek.

33 yıl önce L’Oréal’e katılan ve tüm kariyerini farklı ülkeler ve bölümlerde L’Oréal Ailesi’nin önemli bir parçası olarak geçiren Nicholas Hieronimus, 2017 yılında bu yana Bölümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Yeni atama, dünya çapında 88 bin çalışanı bulunan L’Oréal’in temel değerleri arasında yer alan devamlılık ruhunu yansıtıyor.

L’Oréal Grup CEO Vekili Barbara Lavernos oluyor!

L’Oréal Grup’ta CEO Vekili görevine Barbara Lavernos getirildi. Yeni atama, kadınlara ilham veren çalışmalar gerçekleştiren ve hayatın her alanında kadınları destekleyen L’Oréal’in sahip olduğu vizyonu da ortaya koyuyor. Şubat 2021’den itibaren Grup içerisindeki araştırma, inovasyon ve teknoloji çalışmalarını yönetecek olan Barbara Lavernos, 1 Mayıs 2021’den itibaren CEO Vekili olarak görev alacak.

Yeni CEO Vekili Barbara Lavernos, geçmişi, becerileri ve kişisel nitelikleri göz önüne alınarak seçildi. Sahip olduğu donanımla öne çıkan Lavernos, Ar-Ge ve teknolojiyi bir araya getirecek yeni çalışmalarla Grup’un geleceğe yönelik büyük buluşlarına rehberlik edecek.

 

Erdem Çalışkan, Boyner Büyük Mağazacılık Omni-Channel Genel Müdürü Oldu

Yeni dönemdeki organizasyon yapısını “All-line” olarak adlandırdığı, fiziksel ve dijital tüm kanallarında zengin ve farklı müşteri deneyimi stratejisi doğrultusunda şekillendiren Boyner’de; Erdem Çalışkan, Boyner Büyük Mağazacılık Omni-channel Genel Müdürü olarak 5 Ekim itibariyle göreve başladı.

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu olan Erdem Çalışkan, yaklaşık 20 yıllık kariyerinde P&G, Unilever, LC Waikiki, Flormar gibi önemli şirketlerde üst düzey rollerde bulundu. Son olarak, Ağustos 2017’den bu yana Flo Mağazacılık E-Ticaret, IT ve Lojistik ekiplerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Boyner Grup İcra Kurulu ve Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Eren Çamurdan ile direkt çalışacak Erdem Çalışkan yeni görevinde; Morhipo ve boyner.com.tr’nin yanı sıra ilgili fonksiyon ve süreçlerin “Omni bakış açısı” ile yönetiminden sorumlu olacak.

KBR’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge İş Geliştirme ve Satış Bölge Direktörlüğüne yeni isim

KBR’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge İş Geliştirme ve Satış Bölge Direktörlüğüne Alp Togay Kurum atandı. Alp Togay Kurum yeni görevinde Türkiye’yi de kapsayan yenilenebilir enerji projeleri ve yenilikçi dijitilazyon hizmetleri konusunda da sorumluluk üstlenecek.

1901 yılında kurulan KBR’daki kariyerine 2005 yılında başlayan Alp Togay Kurum, KBR’ın “2020 yılı en iyi satış yöneticisi” olma unvanını da elde etmişti. Alp Togay Kurum, 2013 yılı Kasım ayı Fortune Türkiye ve çeşitli iş dergileri tarafından  “İzlenmesi Gereken Yöneticiler Listesi” inde 1 numarada gösterilmişti.

Pernod Ricard Türkiye’den global atama

2012 yılından bu yana Pernod Ricard Türkiye ailesinde farklı yöneticilik pozisyonlarında görev yürüten Aslı Tekeş, 1 Kasın 2020 itibariyle Pernod Ricard MENA Genel Müdürlüğü görevine atandı. Tekeş yeni görevinde, Pernod Ricard Türkiye ve MENAT Genel Müdürü Selçuk Tümay’a bağlı olarak Paris merkezde bulunacak ve Yönetim Kurulu Üyesi görevine devam edecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programını 2003 yılında tamamladı. Kariyerine, Philip Morris bünyesinde başladı. 2005-2009 yılları arasında P&G’de, ardından 2009-2012 yılları arasında Pepsico’da farklı satış pozisyonlarında bulundu. Tekeş, 2012 yılında Modern Ticaret ve Gümrüksüz İşlemler Başkanı olarak Pernod Ricard Türkiye’ye katıldı ve 2015 yılında Ticari Pazarlama ve İş Geliştirme departmanının yönetimini devraldı. 2016 yılında, Paris merkezli EMEA ve LATAM İş Geliştirme ekibine müdür olarak atandı. Son yıllarda, özellikle bölgeye yönelik Gelir Artışı ve Fiyatlandırma stratejileri üzerinde çalışmıştı.

Yıldız Teknopark’ın yeni Genel Müdürü Orhan Tanışman oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’ne göre tüm Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında Türkiye’nin en başarılı Teknopark’ı seçilen ve Türkiye’nin 2023 hedeflerini desteklemek üzere ulusal Ar-Ge ve yenilik altyapısını güçlendirme hedefiyle çalışmalarını sürdüren Yıldız Teknopark’ın ekip liderliğini Orhan Tanışman yapacak.

Çalışma hayatına Marmara ve İstanbul Üniversite’lerinde araştırma görevlisi olarak başlayan Tanışman, 25 yılı aşkın bir süre zarfında İhlas Holding’in farklı bölümlerinde yatırım, finans, iletişim ve dijital dönüşüm alanlarında üst düzey yöneticilik görevleri yaptı. Son olarak İhlas Holding Bütçe, Raporlama ve Yatırımcı İlişkilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, İhlas Yayın Holding ve İhlas Gazetecilik şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan Tanışman, Kurumsal yönetim ve dijital dönüşüm, şirket değerleme, sermaye piyasası ve borsa, değişim ve inovasyon gibi yeni gelişen alanlarda eğitimler aldı.

Yatırımın yönetilmesi ve finansal teknolojiler alanında önemli tecrübeye sahip olan Orhan Tanışman, halka arz edilen iki şirketin yöneticiliğini üstlendi. Girişim sermayesi yatırım fonu kurulmasına ve sürdürülmesine öncülük eden Orhan Tanışman, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) ve Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) üyesi.

IPara’nın Satış Ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alp Özgen oldu

Dijital ödemenin yaygınlaşması için kredi ve banka kartlarının online ödemelerde kullanılmasını sağlayan iPara’nın yeni Satış ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alp Özgen oldu. Özgen, iPara’nın güçlü büyüme hedefleri kapsamında satış ve satış operasyonlarına liderlik edecek.

Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamlayan Özgen,daha sonrasında Wharton School Marketing Masters Programı ve Berkeley University Marketing Analytics Micro Master programlarına dahil oldu. İş hayatına 2000 yılında ortağı olduğu ULAS Tekstil’de başladı. 2007 yılında AKG Grubu Dış Ticaret ve Pazarlama Yöneticisi görevinde bulundu. 2009 ‘da Teknoloji ve Telekomünikasyon sektörüne geçiş yaparak Turkcell’de farklı sorumluluklar aldı. Sırası ile Büyük ve Stratejik Müşteriler Yönetiminde görev aldıktan sonra Orta ve Büyük Müşteriler Segmenti Kurumsal Çözümler Ekibinin yeni yapılanmasında rol alarak 3 yıl boyunda önemli projelere imza atan bu ekibin başında olan Alp Özgen son olarak 4 yıldan bu yana Büyük Müşteriler Kurumsal Satış Ekibinin liderliğini yapıyordu.

Bayer Tedarik Zinciri Yönetimi’nde üst düzey atama

Bayer Pharma ve Tüketici Sağlığı Tedarik Zinciri Grup Müdürü Türkiye ve İran olarak çalışmakta olan Banu Akyıldız’ın rolü ve sorumluluk alanı, 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren genişletildi. Akyıldız’ın sorumluluklarına, Türkiye ve İran’daki mevcut görevlerinin yanı sıra METAP Bölgesi’nde Bayer Tüketici Sağlığı Tedarik Zinciri İş Ortağı sorumlulukları da eklendi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmasının ardından, Marmara Üniversitesi’nde de İşletme ve Yönetim alanında eğitim alan Banu Akyıldız, 1997 yılından bu yana görev yaptığı Bayer’e yeni göreviyle değer katmaya devam edecek.  

PEOPLE ajanslarında yeni yapılanma : Communication Services Group (CSG)

PEOPLE Pazarlama İletişim Grubu ajansları, Ekim 2020 tarihi itibariyle Communication Services Group (CSG) adı altında hizmet veriyor olacaklar. Grup ajanslarından People, medya planlama ve satınalma ajansı olarak faaliyetlerine devam ederken, United People yeni bir organizasyonel yapılanma ile Forward Media adıyla grubun dijital medya ve performans planlama ve satınalma ajansı olarak faaliyet gösterecek.

Yeni yapı paralelinde grubun üst düzey yönetim ekibinde atamalar gerçekleşti. Bu kapsamda People’in kurucu ortağı olan Banun Erkıran, bünyesinde 4 ajans bulunan CSG’nin “Yönetim Kurulu Başkanı” olarak görev alacak.

30 yılı aşkın sektör tecrübesi ile Türkiye medya pazarının oluşması ve gelişmesinde büyük rol almış olan Erkıran; MediaCom’un Türkiye’de kurulumu ve gelişmesini sağlamış, akabinde People Ajanslarının oluşturulması ve sektörün en büyük oyuncularından biri haline gelmesine liderlik etmişti.

People’ in kuruluşundan itibaren Banun Erkıran ile birlikte olan Atakan Kural ve İbrahim Şahin de yeni yapıda yeni sorumluluklar alıyor olacaklar.

People’da COO’luk görevini yürüten İbrahim Şahin, yeni dönemde People CEO’su olarak görevine devam edecek.  İbrahim Şahin, 21 yıllık ajans tecrübesinde Universal McCann ve MediaCom’da farklı pozisyonlarda, önemli müşterilere hizmet vermiş, son 10 yılda ise People’da yöneticilik kademelerinde bulunmuştu.

People ve United People’da CBDO olarak görev yapan Atakan Kural ise grubun yeni dijital yapısı Forward Media’nin CEO pozisyonunda olacak ve grubun dijital gelişiminde rol alacak. Atakan Kural 20 yıllık kariyerinde, Starcom Istanbul, Universal McCann ve MediaCom’da üstlendiği farklı sorumluluklarını, son 10 yılda People Ajanslarında yöneticilik seviyesinde devam ettirmişti.

Generali Sigorta’da Hasar Direktörlüğü görevine Tayfun Beydoğan getirildi

Generali Sigorta’da Hasar Direktörlüğü görevine, sigortacılık sektöründe 15 yıllık deneyime sahip Tayfun Beydoğan getirildi. Beydoğan, sigortacılık alanında en hassas konulardan biri olan ve hasar anı ile sonrasında müşteri beklentilerine cevap sunan ekibin yönetiminden sorumlu olacak

Hacettepe Üniversitesi Finans Bölümü mezunu Tayfun Beydoğan profesyonel kariyerine 1999 yılında Garanti Bankası’nda Teftiş Kurulu’nda başladı. Ardından, Eureko Sigorta’da ise Hasar Direktörü olarak görev altıktan sonra ERGO Sigorta’ya transfer oldu. ERGO Sigorta’da Hasar Direktörü olarak görev yapan Beydoğan, Ekim 2020 döneminde Generali Sigorta ailesine katıldı.

IFS Türkiye ekibini büyütüyor

IFS global şirketlerden edindiği 40 yılı aşkın iş tecrübesini, 20 yıldır Türkiye’deki iş dünyasına taşıyor. Farklı sektörlerden yüzlerce şirketi geleceğe taşıyan IFS Türkiye bünyesine kattığı yeni isimlerle kurumsal kimliğini güçlendirmeye devam ediyor. 2020’de IFS Türkiye, danışman kadrosunu yüzde 40, satış ve pazarlama kadrosunu %100, teknik kadrosunu ise yüzde 10 genişletti. Geliştirdiği inovatif çözümlerle farklı sektörlerin geleceğini tasarlayan IFS, 2020’de stratejik atamalarla enerjisini yeniledi.

Endüstri mühendisliği ile pazarlama iletişimi alanlarını harmanlayan Hilal Piyade Göksu, kariyerini yurt dışı deneyimiyle zenginleştirdi. Rekabetin yoğun olduğu ABD’de çalışma fırsatı bulan Göksu, iş kültürünü çeşitlendirerek kendi alanında fark yarattı. Eylül 2020 itibari ile IFS Türkiye’nin pazarlama departmanı ona emanet.

Eğitimin gücüne ve sürekli öğrenmeye kendini adamış Mert Akandere ise iş hayatında asla mevcutla yetinmemesi ve mükemmele ulaşma isteği ile biliniyor. Yurt içi ve Yurt dışında birçok global firmada satış deneyimi bulunan Akandere, 2020 Ağustos itibari ile tecrübelerini IFS Türkiye’de Satış Yöneticiliği göreviyle taçlandırıyor.

İLGİLİ HABERLER