“Black Friday” markete uğramadı

Araştırma ve teknoloji şirketi REM People, “Black Friday” alışveriş gününe özel bir araştırma hazırladı. En büyük 50 perakendecinin indirim kataloglarına göre “Black Friday” perakende dünyasında süpermarketler ve gıdaya uğramadı. En çok indirim ise kağıt ve kozmetik kategorileri ürünlerinde oldu. 

REM People, “Black Friday” alışveriş gününe özel bir analiz hazırladı. En büyük 50 perakendecinin indirim kataloglarına göre Black Friday perakende dünyasında süpermarketler ve gıdaya uğramadı. Online mağazalarda teknoloji ve dayanıklı tüketim ürünlerinde indirim yapılırken süpermarketlerde kozmetik ve kağıt ürünlerinin fiyatı düştü. En çok indirime giren ürünlerin yüzde 47’si kağıt, kozmetik ana kategorilerinden gelirken, yüzde 12 gıda, şekerleme ve yüzde 11’i de deterjan, temizlik kategorilerinde gerçekleşti… REM People Yönetim Kurulu Üyesi Emre Haraççıoğlu, analizin, normal dönemdeki indirim katalogları ile “Black Friday”i da içine alan katalogları kıyaslayarak hazırlandığını belirtti. Analizin sonuçları ise şöyle oldu:

En çok indirim e-ticarette

En büyük indirimler e-ticaret platformlarında ve başta tekstil ve teknoloji ürünlerinde yapıldı. İndirim oranları yüzde 50’li oranları geçti.

Market ve gıdada indirim yok

Süpermarketlerin kataloglarında yer alan ürünlerde yüzde 50 ve üzeri indirimi olan ürünlerin oranı normal dönem kataloglarında yüzde 1,9 iken “Black Friday” kataloglarında yüzde 1,8 oldu. Yani Türkiye’deki süpermarketlere ve gıda, hızlı tüketim ürünlerine “Black Friday” uğramadı.

50 perakendeciden 4’ü “Black Friday” dedi

Türkiye’deki en büyük 50 perakendecinin sadece 4’ü indirim kataloglarının kapak iletişimlerinde “Black Friday” ya atıfta bulundu. İndirim marketleri hızlı tüketim ürünleri için hazırladığı kataloglarında “Black Friday” ya yer vermedi.

Kozmetikte büyük indirim

Perakendecilerin indirim kataloglarında yüzde 30 ve üzeri oranda indirime giren ürünlerin yüzde 47’si kağıt, kozmetik ana kategorilerinden gelirken, yüzde 12’si gıda, şekerleme ana kategorisinde ve yüzde 11’i de deterjan, temizlik kategorilerinde gerçekleşti.

Duş, banyo ve kağıt ürünleri

Yüzde 30 ve üzerinde indirim sağlanan ürünler için alt kategorilere inildiğinde indirime giren ürünlerin yüzde 9’u duş, banyo ürünleri, yüzde 8’i kağıt kategorisi ürünleri, yüzde 7’si makyaj malzemeleri kategorisi ve yüzde 5’i de parfüm, deodorant kategorisi ürünlerinden oluştu.

En çok indirim kimde?

İndirim kataloglarında yüzde 30 ve üzeri oranda indirime giren ürünlerin yüzde 10’u P&G markalarına ait ürünlerden oluşurken P&G’yi, yüzde 7 ile Nivea Beiersdorf, yüzde 6 ile Unilever ve Evyap, yüzde 5 ile de Eczacıbaşı markalarına ait ürünler takip etti.

İLGİLİ HABERLER