Bir grup kadın yatırımcı tacizle suçlanan Harvey Weinstein’ın şirketini satın aldı

Film yapımcısı Harvey Weinstein’ın kurucusu olduğu ve hakkındaki cinsel taciz iddiaları nedeniyle kovulduğu The Weinstein Company, çoğunluğu kadınlardan oluşan bir yatırımcı grubunun eline geçti. Kadınlardan oluşan “yeni bir vizyonla” harekete geçecek şirketin yeni sahipleri firmada birçok kadına iş olanağı sağlayacağını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, hafta başında iflas başvurusunda bulunacağını duyuran şirketin hisseleri, New York Başsavcısı Eric Schneiderman’ın müdahalesiyle varılan bir anlaşma sonucu çoğunluğu kadınlardan oluşan bir yatırımcı grubuna satıldı.

İş kadını Maria Contreras-Sweet liderliğindeki yatırımcı grubu, filmler ve televizyon programları dahil tüm şirketi 500 milyon dolara satın aldı. Bu rakama, Weinstein’dan şikayetçi olanlara ödenecek 90 milyon dolar tazminat da dahil.

Conteras-Sweet, firmanın yeni sahiplerinin “yeni yönetim kurulu ve vizyonla” en baştan bir şirket kuracaklarını söyledi.

Artık çoğunluğu kadınlardan oluşan bir kurul tarafından yönetilecek şirketin mevcut 150 çalışanının da yeni şirkette görev yapmaya devam edeceği belirtildi.

Amerikalı film yapımcısı Harvey Weinstein ve aktör Kevin Spacey’in adının karıştığı taciz iddiaları, geçen yıl sonunda Hollywood’u sarsmıştı. Aralarında ünlü aktrislerin de bulunduğu çok sayıda kadının cinsel taciz suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Weinstein, erkek kardeşi Robert ile kurduğu film şirketinden çıkarılmış ve yapımcının Hollywood Film Akademisi ile ilişiği kesilmişti.

Kaynak: Dünya Gazetesi, Reuters

İLGİLİ HABERLER