Beyoğlu Gazozu’na Avrupa’dan tasarım ödülü

Beyoğlu Gazozu’nun Galata Kulesi’nden esinlenerek tasarladığı cam şişe ambalajına, 27 Ekim’de Berlin’de düzenlenen Avrupa Red Dot Communication Design 2017’de “Ambalaj Tasarımı” kategorisinde ödül geldi. Tasarım dünyasının en prestijli ödülü kabul edilen Red Dot’ta bu yıl 50 ülkeden toplam 8000 yeni tasarım yarışırken “Ambalaj Tasarımı” kategorisinde ödül alan Beyoğlu Gazozu Türkiye’yi tasarım konusunda gururlandırdı.

Kurumsal kimlik çalışmalarını 19. yüzyılda Beyoğlu’nda kurulan gazozhanelerin nostaljik izini sürerek gerçekleştiren Beyoğlu Gazozu’un tasarımı semtin en önemli simgelerinden biri olan Galata Kulesi şeklinde tasarladığı şişesinde ön plana çıkıyor. Gürallar Cam Ambalaj’ın ürettiği özel şişe bu özel tasarımı ile Berlin’de büyük sükse yaptı. Altın renkli kapağı, Beyoğlu’nun diğer önemli simgesi olan kırmızı tramvaylı etiketi ve ünlü bir ressamın resmettiği ambalajıyla bütünlük sağlayan nostaljik cam şişe tasarımı, bugün dünyanın en prestijli kabul edilen Red Dot Tasarım ödülünü almaya hak kazandı. 

Kerim Sakızlı

Kerim Sakızlı

Beyoğlu Gazozu’nun kurucusu Kerim Sakızlı, büyük titizlikle gerçekleştirilen markanın kurumsal kimlik çalışmalarında özellikle ambalaj tasarımı konusunda nostaljik tüm değerleri taşımasına önem verdiklerini belirtti ve “Gazoz içeceğinin tarihçesine bakarsak ülkemizde 19. yüzyıl sonlarında ilk gazoz fabrikası Karaköy; Beyoğlu’nda kurularak üretilmeye başlanmış. Bu içecek açılan gazozhanelerle giderek popülerlik kazanmış ve üretici markaların artmasıyla Anadolu’ya ve tüm yurda yayılarak sevilen bir içeceğe dönüşmüş. Biz de kurumsal kimliğimizi tüm bu değerleri yaşatacak, gelecek nesillere aktaracak biçimde tasarladık. Gazozumuzu, Beyoğlu’nun adeta simgesi olan, bugün hala yaşayan en zarif ve en eski yapılarından birisi olan Galata Kulesi şeklinde bir cam şişede sunmak istedik. Müşterilerimize farklı olanı sunmak adına, işinin uzmanı Gürallar Cam Ambalaj’la olan işbirliğimiz sürecin en önemli parçasıydı. Çünkü bu birliktelik ve gerçekleştirdikleri mükemmel üretim kalitesiyle bugün bizi çok gururlandıran bir ödül kazanmış olduk” şeklinde konuştu.

Almanya’nın Berlin şehrinde 27 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen olan ödül töreninde markalar ödüllerine kavuştu. Ödüle layık görülen tüm tasarım ürünleri Essen şehrinde yer alan Red Dot müzesinde sergilenip dönemsel olarak dünyanın çeşitli şehirlerine taşınacak ve “Red Dot 2017” ödül kataloğunda yer alacak.

1509516835_ilk

 

 

İLGİLİ HABERLER