Beyaz milliyetçiliği öven paylaşımlara Facebook’tan yasak geliyor

Sosyal paylaşım sitesi Facebook önümüzdeki haftadan itibaren “beyaz milliyetçiliği ve ayrımcılığa” övgü ve destek içeren paylaşımların engelleneceğini açıkladı.

Facebook’tan yapılan açıklamada, önümüzdeki haftadan itibaren Facebook ve Instagram’da aşırı milliyetçi söyleme yasak konulmasının yanı sıra terör örgütlerinin propagandasına engel olmak için de daha fazla çaba sarf edileceği belirtildi. Açıklamaya göre beyaz milliyetçiliği öven paylaşımlar yapan ve bu terimlerle ilgili arama yapan kullanıcılar aşırı sağcılarla mücadele eden bir derneğin internet sitesine yönlendirecek.

Facebook, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye yönelik saldırıları yapan saldırgan Facebook’ta canlı yayın yaptıktan sonra eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in başını çektiği liderler, Facebook’a ayrımcılık ve terör propagandasını engellemek konusunda daha fazla sorumluluk alma yönünde çağrı yapmıştı. 50 kişinin öldüğü saldırıların görüntüsü Facebook tarafından kaldırılana kadar 4 bin kez izlenmişti.

Kaynak: BBC

İLGİLİ HABERLER