Başarısız çalışanı Cannes’a gönderin!

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, festivale olan ilgiyi artırmak için yeni bir kampanya başlattı. McCann Erickson reklam ajansının Londra ofisi tarafından hazırlanan kampanya, 21-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivale kadar; ulusal gazeteler, sektörel dergiler ve dijital platformlar gibi çoklu kanallar üzerinden aynı anda yürütülecek.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, bu kez yeteneğini yeterince gösteremeyenleri festivale katılmaya davet ediyor. Hazırlanan kampanya, iletişim sektörünün şirket yöneticilerine basılı ve online platformlarda eğlenceli bir içerikle ulaşıyor; yeterince verimli olamayan çalışanlar üzerinden yöneticilerin dikkatini çekmeye çalışıyor. 

Kampanyanın vurucu noktası ise; düşük performanslı çalışanların performanslarını artırmak için onlara yatırım yapmanın, bu çalışanları işten çıkarıp “kıdem tazminatı ödemekten daha az maliyetli” olması. Performansı yetersiz çalışanları Cannes Lions’a delege olarak yollamak ise bu çalışanların yaratıcılıklarını geliştirmek için çok iyi bir yatırım olarak değerlendiriliyor.

Cannes Lions Marka Stratejisi Yöneticisi, Senta Slingerland, “En başarılı işleri ödüllendirerek, bu işlerin sektör için bir ilham kaynağı olmasını sağlamak en büyük hedefimiz. Potansiyel ya da mevcut bir yeteneği görmezden gelip bu yeteneğe gereken yatırımı yapmamak; o yeteneği gün ışığına çıkarmak için yapılacak yatırımdan daha pahalıya mal olacaktır. Sektörün liderlerine bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu anlamda performansı düşük çalışanları Cannes Lions’a delege olarak göndermek, bu çalışanların performanslarını artırmak için akıllı bir yatırım olacaktır” dedi.

Kampanya kapsamında katılımcılara Cannes Lions Ödülü kazanma fırsatı sunacak olan bir yarışma da yer alıyor. “Cannes İtirafları” yarışması konseptine göre yarışmacılara neden delege olarak seçilmiş olabilecekleri soruluyor. Katılımcılar bir video çekerek bu soruya yanıt veriyor; böylelikle, kazanmak için, performanlarının düşük olduğu noktaları itiraf etmiş oluyorlar. 

McCann Londra İletişim Direktörü ve Eş Başkanı Rob Doubal kampanyayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Kampanyamız mizahi bir yönü olsa da hassas bir noktaya parmak basıyor. Neden bir Cannes Lions delegesi mükemmelliğin koruyucusu olmalıdır? Eğer gerçekten daha yaratıcı bir dünya istiyorsak, bütün profesyoneller olarak mükemmel olmayan performansları da Cannes Lions’dan ilham almaya teşvik etmeliyiz.” 

 

İLGİLİ HABERLER