Mağaza alışverişi erkekleri neden mutsuz ediyor?

Kadın için saatlerce çarşı pazarda gezmek, mağazalara girmek, istediği ürünü seçip denemek, dakikalarca pazarlık yapmak, bir tutku, eğlence, hatta psikolojik tedavi yöntemi. Fırsatım, imkânım olsa tüm günümü mağazalarda geçiririm diyen milyonlarca kadın vardır. Ya erkekler… 10 erkekten yedisi, eşlerine alışverişte eşlik etmeyi “işkence” olarak nitelendirirken; yüzde 55’i, “bedeli ne olursa olsun” eşleriyle giyim alışverişi yapmaktan kaçındıklarını itiraf ediyor. Peki ama nedir erkekleri bu kadar bezdiren?

Avantajix.com’un araştırmasına göre, 10 erkekten sadece ikisi çarşı pazar gezerek alışveriş yapmaktan hoşlanıyor. Erkeklerin çoğunluğu mağazalara girmekten kaçınırken, eşine alışverişte eşlik etmeyi “işkence” olarak görenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Ankete katılan erkeklerin yarısı, çarşı pazarda alışveriş yapmaktan hoşlanmıyor; her 3 erkekten biri ise nefret ediyor.

Erkeklerin “Mağazadan alışverişlerde sıkılmanızı tetikleyen şeyler neler?” sorusuna verdikleri 10 popüler cevap şöyle:

  • İçeri girer girmez peşine takılan, istemediği ürünü satmaya çalışan satış görevlisi (Yüzde 60)
  • Caddelerde, AVM’lerde park yeri bulunmaması (Yüzde 50)
  • Kasadaki ödeme sırası (Yüzde 45)
  • Alışveriş sonrası eşyaların taşınması (Yüzde 45)
  • Uygun olmayan (küçük, havasız vs) deneme kabinleri (Yüzde 40)
  • Deneme kabini önündeki kuyruk (Yüzde 40)
  • Başkasının denediği bir giysinin denenmek zorunda kalınması. (Yüzde 30)
  • O mağazadan bu mağazaya koştururken bele ağrılar girmesi (Yüzde 25)
  • Mağazanın kapanma saatlerinin iş saatlerine uymaması. (Yüzde 20)
  • Tarzına uymayan gürültülü müzik yayını (Yüzde 15)

Erkekler bu konuda nasıl ikna oluyor?

Erkek erkeğe yapılması şartıyla alışverişi “çekilebilir bir etkinlik” olarak görenlerin oranı yüzde 40 olurken, her 10 erkekten yedisi, eşlerine alışverişte eşlik etmeyi “işkence” olarak nitelendiriyor. Erkeklerin yüzde 55’i, “bedeli ne olursa olsun” eşleriyle özellikle giyim alışverişi yapmaktan kaçındıklarını itiraf ediyor. Eşleriyle birlikte alışverişe çıkan erkeklerin yüzde 60’ı ise “ızdırap” olarak gördükleri bu eylemi, bir rüşvet karşılığı yaptıklarını itiraf ediyor. Alışveriş sonrası yemek yemek, dizi/maç seçeneğinde erkeğe söz hakkı tanımak, arkadaş etkinliğine katılmasına izin vermek, bir sonraki alışverişte evde kalmasına izin vermek, kadınların ikna yöntemleri arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Erkeklerin yüzde 70’inin, konu kendisine giyecek bir şey alınması ya da teknoloji mağazaları olduğunda alışverişe “koşa koşa gittikleri de” anketin dikkat çeken ayrıntıları arasında yer aldı.

İLGİLİ HABERLER