Apple Swift artık açık kaynak!

Apple Swift programlama dilinin şimdi açık kaynak olarak sunulduğunu duyurdu. Böylece, uygulama geliştiricilerinden eğitim kurumlarına ve şirketlere kadar yetenekli geliştiricilerin oluşturduğu geniş geliştirici topluluğu artık açık kaynak olarak sunulan Swift’in yeni özelliklerine ve optimizasyonlarına katkıda bulunabilecek ve Swift’i yeni bilgisayar platformlarına taşımamıza yardım edebilecek.

2014’te kullanıma sunulan Swift, tarihteki en hızlı büyüyen programlama dilidir ve programlama dillerinin performansını ve etkinliğini popüler komut yazma dillerinin basitliği ve etkileşim özellikleriyle buluşturmaktadır.

Apple dün, Swift.org sitesini de kullanıma açtı. Bu web sitesinde Swift açık kaynağı ile ilgili teknik belgeler, topluluk kaynakları ve Swift kaynak kodunu indirme bağlantıları ile birlikte ayrıntılı bilgiler sunuluyor.

Swift geliştiricilere yeni nesil en gelişmiş yazılımları yaratmak için ihtiyaç duydukları özgürlüğü ve yetenekleri kazandırıyor. Komut yazma dilleri kadar açık ve zevkli olan ilk programlama dili olan Swift’i öğrenmek ve kullanmak daha önce hiç kod yazmadıysanız bile çok kolay.  Güvenlik için tasarlanan Swift tüm yaygın programlama hata kategorilerini de ortadan kaldırıyor. 
 
“Swift’in tüm geliştirici topluluğu için açık kaynak haline getirilmesi bu programlama diline katkıda bulunabilir ve daha da fazla platforma taşınmasına yardımcı olabilir” diyen Apple Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Swift’in gücü ve kullanım kolaylığı yeni bir kuşağa kodlamaya başlamak için ilham verecek ve bugün yaptığımız bu duyuruyla birlikte fikirlerini mobil aygıtlardan buluta kadar her yerde uygulayabilecekler.”

 

İLGİLİ HABERLER