Apple özür diledi! iPhone bataryaları 50 dolar ucuzlayacak

Geçtiğimiz günlerde Apple’a “eski iPhone modellerini kasıtlı yavaşlattığı” suçlaması ile bireysel dava açıldı. Davalar birbiri ardına gelince Apple’dan iPhone 6, 6S, 7 ve SE modellerini, şarjları azaldığında kapanmaması için kasıtlı yavaşlattığı itirafı geldi.

“Çok özür diliyoruz”

Gelen tepkilerin ardından Apple özür diledi ve batarya değişimleri için indirime gideceklerini, 79 dolar olan batarya değişim fiyatlarının 29 dolara düşeceğini açıkladı. Pil servisi için fiyat 319 lira, Yeni fiyatın yaklaşık 130 lira civarında olacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca 2018’in başında yeni bir iOS güncellemesi ile performans sorunlarını gündeme alacaklarını belirttiler. ABD’li teknoloji şirketi yanlış anlaşılmalar yaşandığını da açıklamasında vurguladı;

Müşterilerimizden iPhone modellerinin eski bataryalarındaki sorunu halletme biçimimiz ve bu konudaki iletişimimizle ilgili geri dönüşler almaktayız. Bazılarınız Apple´ın sizi hayal kırıklığına uğrattığını düşünüyor olabilir. Çok özür diliyoruz. Konuya ilişkin bir yanlış anlaşılma oldu. Sorunu netleştirip yapacağımız değişiklikler hakkında bilgi vereceğiz

Diğer teknoloji şirketleri ise açıklama yapmaya başladı HTC ve Motorola yavaşlatma yapmadıklarını söylerken, teknolojik değerlendirmede, CPU yavaşlatmanın normal bir taktik olduğunu ama bunun yazılım bazlı yapılmasının doğru olmadığına değinildi. Gelmeye devam eden açıklamalar doğrultusunda Apple’ın batarya indirimi çözümü “kolaya kaçma” olarak değerlendirilecek gibi görünüyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER