Amerika TikTok’tan neden korkuyor?

Daha ABD Başkanı Donald Trump’ın öncülüğündeki Huawei seferi bitmemişken şimdi mücadelede bir de TikTok cephesi açıldı. Peki, ne oldu da daha düne kadar dikkate bile alınmayan, “ayak takımının sosyal medyası” olarak yaftalanan TikTok bir anda global bir gerilimin ana aktörüne dönüştü.

Aslında bu sorunun yanıtını değişen ekonomik düzende aramak gerekiyor. Zira Amerika ekonomisinin en büyük 5 şirketini artık Alfabe (Google), Microsoft, Apple, Amazon ve Facebook oluşturuyor ki ABD ekonomisini büyük ölçüde gücünü bu şirketlerden alıyor. Uzunca bir süre bu devasa yapılara rakip çıkmayacağı düşünürlerken Çin’den yükselen ses ezberlerin bozulacağına işaret ediyor.

Ne zamandır WeChat ve Weibo gibi Çin teknoloji devlerinin sınırlarının ötesine yayılıp Amerikan şirketleriyle ciddi bir rekabete tutuşacağı konuşuyordu. Ancak TikTok gösterdiği performansla bu mücadelenin çoktan başladığını gösterdi. Uygulama yılın ilk çeyreğinde yüzde 130 büyüme ile 5.6 milyar dolar gelir elde etti ve Sensor Tower’ın verilerine göre Nisan ayında hem iOS hem de Android cihazlarda 2 milyar indirmeyi aştı. Ayrıca TikTok 315 milyon gibi rekor bir indirmeyle bir çeyrekte en çok indirilen uygulama olmayı başardı. Koronavirüsün de etkisiyle hızla büyüyen platform kullanıcılarına orta ve üst yaş gurubundaki bireyleri de dahil ederek hızla büyüdü.

Aynı dönemde Facebook’un 186.1 milyon, Instagram’ın ise 151.8 milyon indirme performası elde ettiği düşünüldüğünde yarışın artık iyiden iyiye kızışmaya başladığını söylemek mümkün.

Normalleşme sürecine karşın TikTok performansından bir şey kaybetmedi ve Haziran ayında en çok indirilen oyun dışı uygulama oldu, 90 milyon dolar gelir elde etti.  Listede Çin’inli Tencent Video’nun YoutTube’nin hemen ardından geldiğini ancak Facebook, Twitter ve Snapchat’in ilk 10’a dahi giremediğini de belirtmekte fayda var. Öte yandan özellikle boykotların da etkisiyle başta Facebook olmak üzere Amerikalı sosyal platformların gelirleri de hızla düşlüyor. Bun karşın TikTok yenilikçi gelir modellerini ardı ardına devreye alarak oyuna daha yeni yeni ısınıyor. İyiden iyiye dev reklemverenlerin radarına giren TikTok’un reklam gelirlerini hızla artırması bekleniyor…

Trump’ın değerlendirmesi devam ediyor!

Rakamlara bakınca ABD Başkanı Trump’ın “Çin’in koronavirüs sürecini ele alışına misilleme olarak” TikTok’un yasaklanmasını istediği açıklamaları oldukça yavan kalıyor. Zira bu kararın altında daha derin bir ekonomik korku yatıyor.

Peki, bu yasak işe yarar ve Çin temsilcisi TikTok’un önünü keser mi?

Benzer sebeplerle Amerika tarafından kuşatma altına alınan Huawei Counterpoint Research’ün raporuna göre, Nisan ayında  Samsung’u geride bırakarak ilk kez dünyanın en büyük telefon üreticisi oldu.

Bilmem anlatabildik mi?

 

İLGİLİ HABERLER