Amazon tüm medikal maskelerin halka satışını durdurdu…

Pandemi kilerinizde medikal maskeler (özellikle popüler N95 maskeleri), büyük miktarlarda el dezenfektanı, plastik eldivenler veya medikal yüz korumalarını stoklamak istiyorduysanız bunu Amazon’dan başka bir platformda yapmanız gerekecek. Çünkü Amazon artık bunları herkese satmıyor.

Sitede bu ürünlerin yerini koruyacağını bildiren Amazon ürün satışlarını kayıtlı hastaneler ve hükümet departmanlarıyla sınırlı tutacağını bildirdi. Aldığı önlemler bununla da sınırlı olmayan Amazon’un COVID-19’a özel bir kaynak mağaza platformu da açtı. Bu platformdan yararlanmak için onaylanmış bir kurum kaydınızın olması gerekiyor.

CNBC’de yayınlanan söyleşisinde Amazon bu ürünlerin hastanelerin ve hükümet departmanlarının ihtiyacı olan kaynaklara ulaşabilmeleri adına sınırlı satışa sunulduğunu belirtti. Bir önemli not ise COVID-19 mağaza platformundan yapılan satışlardan Amazon’un kâr elde etmeyeceği bilgisi oldu.

Bu karar birçoğumuzu kaygılandırsa da toplum sağlığının öncelikli olduğu bir perspektiften bakıldığında safların ön sıralarında yer alan doktorların ve hemşirelerin bu ürünlere her daim ulaşabilmelerinin önemini görmezden gelmek mümkün değil. Dün dünya çapında koronavirüs vakalarının bir milyonu geçtiği ve bir hafta içinde 2 milyona ulaşabileceği gerçeği bu kararı daha da anlamlı kılıyor.

İLGİLİ HABERLER