Ali Koç: “Fener Ol kampanyasının 4 Nisan’da başlamasının bir sebebi var”

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Y. Koç, Fenerbahçe’nin Maccabi Tel Aviv’le oynadığı maçtan önce basın mensuplarıyla bir araya gelerek “Fener Ol” kampanyasının detaylarını anlattı. Koç buluşmada şunları söyledi:

  • Fener Ol’un hikayesi tamamen ruha, aidiyete, yeniden kurtuluşa dayanıyor… 4 Nisan 2015’te Fenerbahçe’nin 40 canını taşıyan takım otobüsümüz Rizespor deplasmanı dönüş yolunda kurşunlandı. Bu kalleş saldırı, sadece 112 yıllık tarihimizin değil aynı zamanda Türk sporunun da en kara günlerinden biridir. Bu karanlık olayın unutulmaması ve açıklığa kavuşması adına 4 Nisan günü Fenerbahçe simsiyahtı.
  • Gelinen noktaya bugünden yarına gelinmediğini bildiğimiz gibi dolayısıyla çözüme de bugünden yarına ulaşamayacağımızı biliyorduk. Kampanya bugünden yarına, bir günde düşünülmüş bir kampanya değildir. Her bir adımı düşünülmüş, planlı sistemli bir kampanya.
  • Spor kulüplerinde sağlam mali yapı sportif başarıyı, sportif başarı da sağlam bir mali yapıyı getirir. Seçim zamanımızda da bunu çok söyledim. İşte bizim de yapmak istediğimiz tam olarak bu.

“Türk futbolunda deniz bitti

  • Bu bağlamda yönetimi devraldığımız itibariyle sermaye artışı, sponsorluk ve hatırı sayılır bir hibe sağladık. Toplamda da 140 milyon dolar kaynak sağlayarak bu acil ihtiyaçlarımızı karşıladık. Elimizi taşın altına koyduk ve camiamızın karşısına gönül rahatlığıyla çıktık. Çünkü biliyoruz ki istemek vermekten daha zor. O yüzden önce biz elimizi taşın altına koyduk ve üzerimize düşeni yaptık.
  • Bu uzun vadede sürdürülebilir sportif başarıyı getirecek sağlam bir mali yapı planının ilk adımıydı. Dört ayaklı bu planın ilk adımında mali açıdan kulübü rahatlatacak nakit akışını sağladık. İkinci adımda ise Fener Ol kampanyasıyla camiamızın desteğini arkamıza alma hedefiyle yola çıktık. Orta ve uzun vadede de yönetimimiz süresince en az iki mümkünse üç defa Şampiyonlar Ligi’ne gitmek ve Uzun vadede de geliştireceğimiz altyapı kültürü ve scouting yatırımlarıyla hem sportif hem de ekonomik açıdan kulübümüze katkı sağlayacak futbolcular yetiştirmek, transfer etmek amacındayız.

“Fenerbahçe’ye tarifi mümkün olmayan bir sevgiyle bağlıyız”

  • Daha evvel farklı kulüpler tarafından yapılan benzer kampanyalardan bizi ayrıştıran en önemli unsur inanıyorum ki kampanyamızın sonuçları olacaktır. Daha önce gerçekleştirilen kampanyaların sonuçlarına baksaydık yola çıkmaya hiç cesaret etmememiz gerekirdi. Ancak bizim kampanyamızın sonuçları, bir adım daha öteye giderek söyleyebilirim ki dünyada bir spor kulübünün gerçekleştirdiği en başarılı örnek olacaktır.

“Ulu Önderimiz, Fenerbahçe’ye 500 lira bağışlamıştı”

  • Sadece yakın tarihimizde değil, geçmişte de Fenerbahçe’yi özel kılan anlar olmuştur. 1932 yılında 6 Haziran günü, Fenerbahçe’nin Kuşdili’ndeki ahşap lokali yanıyor. Fenerbahçemiz için yardım kampanyası başlatılıyor. Gazeteler her gün bağış yapanların isimlerini yayınlıyor.
  • 20 Haziran 1932’ye kadar 790 lira bağış toplanıyor. 21 Haziran günü Cumhuriyet Gazetesi’nin baş sayfasında “Gazi Hazretleri Fenerbahçe’ye 500 lira teberru ettiler” haberi yer alıyor. Bu bağışla toplanan miktar 1290 Lira oluyor. Kampanya, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve diğer Fenerbahçe sevdalılarının, yapmış oldukları destek ve hassas duruşla Fenerbahçe’mizi sahiplenip zor günleri geride bırakılmasına imkan sağlayarak tarihe geçiyor.

Fener Ol kampanyası sosyal medyada da büyük yankı buldu:

İLGİLİ HABERLER