Akıllı telefon devlerine bir iyi bir de kötü haber

Apple satışlarında düşüşe rağmen gelirlerinde artış açıklarken, Samsung cephesinde Note 10’un başarısına rağmen karlılıkta azalma yaşandı.

Apple tarafından yayınlanan 2019 4’üncü çeyrek raporunda iPhone ve Mac satışlarının düştüğüne yer verilirken, düşüş sebebi olarak iPhone 11 modelinin beklenenden daha geç açıklanması gösterildi. Çeyrek bitimine 9 gün kala açıklanan yeni iPhone modelinin satış rakamlarının 4’üncü çeyreğe yeterince yansımadığına dikkat çekildi. Şirket yetkilileri yeni açıklanan Apple TV+ ve AirPods ürünlerinin bir sonraki çeyrekte satışları arttıracağından umutlu olduklarını belirtiyor.

Düşen satışlara rağmen Apple rekor seviyede gelir açıkladı. Analiz raporlarında 62 milyar dolar olarak beklenen gelir rakamı, 64 milyar dolar ile beklentileri aşarak rekor seviyeye ulaştı. Apple hisseleri habere olumlu tepki göstererek yüzde 3’lük bir yükseliş kaydetti.

Öte yandan Samsung da 4’üncü çeyrek raporlarını kamuoyu ile paylaştı. 4 yıldır arka arkaya karlılıkta düşüş açıklayan Samsung’un 4’üncü çeyrek verilerinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 56 düşüş açıklandı. Böylece geçtiğimiz yılın 4’üncü çeyreğinde 17.57 trilyon Kore Won’u (KRW) olarak açıklanan kar rakamları, bu yıl 7.78 KRW seviyesine geriledi. Geçtiğimiz yıla göre düşüş kaydedilmesine rağmen bu rakamın 2019 yılının 3’üncü çeyreğine kıyasla artış ifade ettiğinin altı çizildi. Bu artışın sebebi olarak Galaxy Note 10 modelinin satış başarısı gösterildi. Ayrıca mikroçip piyasasında hareketlilik beklendiği ve bu durumun gelecekte Samsung için olumlu bir tablo çizeceği belirtildi.

Kaynak: Chargedretail.co.uk

 

 

İLGİLİ HABERLER