ABD’de yaşananlar tüm dünyanın sorunu: İş yerinde ruh sağlığı izni gerekli mi?

Amerika’da yaşanan bir durum bu soruyu akıllara getirdi.

Bir şirkette web tasarımcısı olarak çalışan Madalyn Parker yaşadığı psikolojik sıkıntılardan dolayı işe ara vermek istedi ve ekibine bir mail attı. Madalyn’in mailinde psikolojik sağlığına odaklanacağını haftaya kadar yenilenip işe geri döneceğini umduğunu yazmıştı.

woman-email-mental-health-day-ceo-response-madalyn-parker-fb4__700-png

“Madalyn sen bir örneksin”

Şirketin CEO’su ise pek alışılmadık bir mail ile Madalyn’e cevap verdi. İlk aklınıza gelen büyük ihtimalle ihtar gibi gergin bir cevap olduğudur ama aslına bakarsanız tam tersi. Madalyn’in patronu Ben Congleton ona bir teşekkür maili yazdı ve Madalyn’in bu mailini ruh sağlığı için iznin ne kadar önemli olduğunu vurgulaması açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Ben Congleton mail de ayrıca bu durumun her yerde standart bir uygulama olmadığına inanamadığını da yazdı.

ben-congleton-olark-tweet

Psikolojik rahatsızlıklar bir hastalık olarak ciddiye alınmayarak yöneticlerin gözlerini yumduğu, çalışanların utandıkları ya da kovulma endişesi yüzünden sakladıkları bir unsur olarak tüm dünyada büyük bir sorun teşkil ediyor.

Yoğun iş temposu içerisinde en çok görülen rahatsızlıklar arasında ise anksiyete (kaygı) bozukluğu problemi yer alıyor. İnsanlar ise bu rahatsızlıklar yüzünden izin alamadıkları için iş yerlerinde panik atak geçirme riski taşıyorlar.

Umarız Madalyn ile patronu arasında geçen bu harika diyalog tüm dünyaya örnek olur.

 

kaynak: mashable

İLGİLİ HABERLER