ABD, WeChat ve Tiktok’u yasakladı mı, yasaklamadı mı?

Karşılıklı açıklamalar biz bu haberi yazarken bile devam ediyordu. Bir yanda Oracle ile pazarlıklar sürüyor denirken diğer yandan yayın yasakları geldi haberi düştü mail kutumuza. Kaynak, Çin Uluslararası Radyosu yani resmi devlet kanalı.
Anlaşılıyor ki masada pazarlıklar sürüyor ve satın alırken kazanma kuralı işletiliyor. Bakalım kimin eli güçlü?

Resmi kaynaktan gelen Çin Ticaret Bakanlığı açıklaması şöyle:

“ABD Ticaret Bakanlığı, WeChat ve TikTok uygulamalarını Amerika’da resmen yasaklayacağını duyurdu. Bu kararın duyurulması sonrasında Çin Ticaret Bakanlığı, Washington’un Çinli işletmelere baskı yapmasına karşı çıktığını açıkladı.

Bugün düzenlenen basın toplantısında ABD Ticaret Bakanlığının aldığı kararı değerlendiren Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, ABD tarafının “ulusal güvenlik” bahanesiyle WeChat ve TikTok’un ticari faaliyetlerini yasaklamasının, ilgili işletmelerin yasal haklarını ciddi şekilde çiğnediğini ve piyasayı kaosa sürüklediğini ifade ederek, Çin tarafının buna kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.

ABD’ye zorba girişimlerinden vazgeçme, işletmelerin olağan faaliyetlerini karmaşaya sürüklemeyi bırakıp adil ve şeffaf uluslararası düzeni koruma çağrısında bulunduklarını aktaran Sözcü, ABD’nin yanlış yolda ilerlemede ısrarcı olması halinde Çin’in gerekli tedbirleri alacağını ve işletmelerinin meşru çıkarlarını kararlılıkla savunacağını belirtti.”

Yeni dünyanın silahları değiştiğinden dünya savaşları da farklı bir düzlemde oluyor. Bütün bunlar yenişemeyen iki dev arasında olurken, arada kimler ezilecek?

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İLGİLİ HABERLER