232 yıllık İngiliz perakende markası Debenhams, 55 milyon sterline satıldı

232 yıllık İngiliz perakende zinciri Debenhams, 55 milyon sterlin karşılığında 2006 yılında kurulan e-ticaret şirketi Bohoo’ya satıldı. İflas eden Debenhams’ın 118 mağazası kapatılarak e-ticarete entegre edilecek. Bohoo, bu satın almayla İngiltere’nin en büyük pazarını oluşturmayı hedefliyor.

Bohoo tarafından gerçekleştirilen satın alma Debenhams’ın 118 mağazasını kapsamıyor, sadece marka kullanım hakkı satın alındı. E-ticaret büyümesinde inanılmaz bir fırsat olarak görülen bu satın almayla Bohoo, İngiltere’nin en büyük pazarını oluşturmayı hedefliyor.

İngiliz Perakende Araştırma Merkezi’nden 4 Ocak’ta yapılan açıklamada, ülkede perakende sektörünün son 25 yılın en kötü dönemini yaşadığı, salgın sürecince geçen yıl perakende sektöründe çalışan 176 bin kişinin işini kaybettiği belirtildi. Salgından korunmak amacıyla elzem olmayan perakende mağazalarının kapatılması kafe, restoran ve eğlence sektörünü de olumsuz etkiledi. 2020’de Top Shop, Dorothy Perkins gibi ülkenin önemli hazır giyim markaları da iflasını açıklamıştı.

İngiltere’de perakende iflaslarının artması işsizlik rakamlarını da hayli yükseltti. Sadece Debenhams’ın 118 mağazasının kapatılması bile 12 bin kişinin işsiz kalmasına yol açacak.

 

İLGİLİ HABERLER