2020 yılının en yenilikçi 50 şirketi

Zamanın bu denli hızlı aktığı ve yeniliğin çok kısa bir süre içerisinde normalleştiği bu dönemde; “inovasyon” belki de bir şirketi geleceğe taşıyacak en önemli unsur. Peki 2020’nin en yenilikçi 50 şirketi hangileri? Cevabı bize Boston Consulting Group veriyor.

Boston Consulting Group (BCG) 2005’ten bu yana her yıl yaptığı anketler ve araştırmalar ışığında en yenilikçi 50 şirketi belirliyor. Bu liste hazırlanırken ise BCG 4 temel değişkeni baz alıyor;

  • Küresel Bakış Açısı: Tüm inovasyon yöneticilerinin verdiği oylar.
  • Sektör Paydaşları Değerlendirmesi: Bir şirketin aynı sektörü paylaştığı şirketlerin yöneticilerince aldığı oylar.
  • Sektörel Çeşitlilik: Sektörler arasındaki oyları ölçmek için bir çeşitlilik endeksi.
  • Değer Yaratma: Toplam pay getirisi.

İşte 2020’nin En Yenilikçi 50 Şirketi

Boston Consoulting Group’un değerlendirmelerince 2020’nin en inovatif şirketi geçtiğimiz yıl 2. Sırada olan Apple oldu. Sıralamada ilk 10 içerisinde  7 “Teknoloji” şirketi yer alması hiç de şaşırtıcı değilken, bir önceki yıl 42. Sırada yer alan Huawei’in, 6. Sıraya yükselmesi hayli dikkat çekici.

İnovatif şirketleri düşündüğünüzde, Walmart aklınıza ilk gelenlerden olmayabilir. Ancak son dönemlerde yaptığı yeniliklerle birlikte, perakende devi 2019’dan bu yana 29 basamak ilerleyerek listede 13. sıraya yükseldi.

Geçmişten bu güne inovatif ürün tasarımlarıyla kendi sektörünün liderlerinden biri olsa da Adidas listede kendi yerini koruyamayıp geçen seneye göre 18 basamak gerilemiş durumda. Tıbbı ilaç ve medikal sektöründen 3 şirket, BCG’nin listesinde yer alma başarısını gösterdi. Novartis listeye 47. sıradan giriş yaparken, geçtiğimiz yıl da listede yer alan Bayer 14 basamak gerileyerek 38. Johnson & Johnson ise 12 basamak gerileyerek 26. sırada yer aldı.

İLGİLİ HABERLER