2019 yılının ezber bozan start-up’ları

CBInsights 2019 yılında öne çıkan startup’ları ve sektörleri açıkladı. 

CBInsights tarafından yayınlanan raporda geleceğin sektörleri açıklandı: “Quantum AI”, “akıllı polislik”, “Süper bakterilerle mücadele”, “Ekosistem mühendisliği”, “Network’ün sınırlarında AI”, “Opioid dışı ağrı kesiciler”, “Akıllı ışın yönlendirmesi”, “Bağımsız binalar”, “Dezenformasyonla mücadele”, “İnsan ömrünü uzatan ürünler”, “Akıllı araçlar”, “Okyanus yaşamını koruyucu buluşlar”. Açıklanan 12 sektör arasında tıbbi ve çevreyle ilgili konular dikkat çekti. Dünyada her yıl opioid türevleri nedeniyle ölümlerin yüzde 40’ına reçeteli ağrı kesicilerin neden olduğu belirtilirken, opioid türevi olmayan ağrı kesicilerle ilgili araştırmaların öne çıkacağı belirtildi.

Gün geçtikçe artan ortalama insan ömrü nedeniyle yaşlanan dünya nüfüsunun daha fazla yaşlılık sebepli hastalıklara yakalandığı vurgulanırken, insan ömrünü sağlıklı bir biçimde uzatacak buluşların geleceğe damgasını vuracağı belirtildi. Tıp alanında öne çıkacak bir diğer sektörün de, birden fazla antibiyotiğe dirençli “süper bakteriler” ile mücadele olacağı vurgulandı.

Çevre kirliliği ve doğal hayatın korunması konusunda da okyanus kirliliği, ekosistemin korunması ve enerji üretiminde kendi kendine yetebilen “bağımsız binalar” konuları dünyayı değiştirecek startup’ların yer aldığı sektörler arasında gösterildi.

Raporda yer alan sektörlerde faaliyet göstermeye başlayan 36 startup ve girişimlere destek veren melek yatırımcılar değerlendirilirken, Bill Gates ve Jim Mallon üçten fazla girişime destek veren yatırımcılar olarak öne çıktı. Toplam 14 yatırımcı, dünyayı değiştirme potansiyeli taşıyan sektörlerde faaliyet gösteren startup’lara finansal destek sağladı.

İşte geleceğin sektörleri ve bu alanlarda faaliyet gösteren start-uplar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: CB Insights

İLGİLİ HABERLER