2015’te konut satış ve kiralamalarında metrekare fiyatları arttı!

 

Sahibindex Emlak Endeksi 2015 verileri 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında sahibinden.com üzerinden verilen emlak ilanlarının yüzde 77’sinin konut, yüzde 12’sinin arsa, yüzde 10’unun da işyeri ilanları olduğunu gösteriyor. 

En çok emlak ilanı veren il İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir ve Antalya takip etti. En çok ilan girişinin yapıldığı ay ise Mart oldu.

Sahibindex Emlak Endeksi 2015 verilerine göre, İstanbul’da metrekare fiyatının en çok yükseldiği ilçe Sultanbeyli oldu. Sultanbeyli’deki emlakların metrekare fiyatı geçen yıla oranla yüzde 41 arttı. Sultanbeyli’yi yüzde 35’lik artışla Esenler ve Silivri izledi.

Ankara’da ise Gölbaşı metrekare fiyatlarındaki yüzde 22 oranında artışla 2014’e göre fiyatın en çok arttığı ilçe oldu.

Emlakların metrekare fiyatlarına göre artışın yaşandığı diğer ilçeler ise yüzde 19 artışla Polatlı ve Kazan, yüzde 14’lük artışla da Sincan olarak belirlendi.

Verilere göre İzmir’de emlak metrekare fiyatlarının en çok arttığı ilçe “yavaş şehir” ünvanlı Seferihisar oldu.

Seferihisar’ın, emlak metrekare fiyatı geçen yıla oranla yüzde 34 arttı. Seferihisar’ı yüzde 25 ile Güzelbahçe, yüzde 23’lük artışla da Tire ve Bornova takip etti.

sahibindex Emlak Endeksi verileri, 2015 yılında tüketicilerin en çok tercih ettiği konut tipi yeni inşa edilmiş binada, ikinci katta yer alan, doğalgaz ile ısınan ve 3+1 odaya sahip daireler olduğunu gösterdi.

Kiralıklarda 100 m2’lik daireler talep görürken, satılıklarda ise tercih 120 m2’lik dairelerden yana oldu.

İLGİLİ HABERLER