2015’in en çok ses getiren Super Bowl reklamları

Haber: Mehlika Akgün

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Super Bowl’un bu yıl da reklam getirisi açısından rekor kırması bekliyor. Markaların kıyasıya yarıştığı ve dikkat çekici reklam filmleriyle izleyicilerin karşısına çıktığı bu dev etkinliğin bu yıl sadece perakende sektörüne 14,3 milyar dolarlık bir katkı sağlayacağı belirtiliyor.  ABD Ulusal Perakendeciler Birliği’nin (NRF) açıkladığı bir diğer veriye göre Super Bowl’un reklam, bilet satışları ve diğer gelirlerle birlikte yaklaşık 19,5 milyar dolarlık  iş hacmi de yaratması bekleniyor.

Peki, bu yıl en çok hangi Super Bowl reklamı ses getirdi? Hangisi izleyicilerin kalbinde yer etti? İşte bu yılın en çok konuşulan Super Bowl reklamları:

1- Son 5 yıldır Super Bowl’da yer almayan Dove Men’in Super Bowl’a özel olarak çektiği reklam filmi izleyenlerin içini ısıtan ısıtıyor. Tüm “baba”lara ithafen çekilen reklam filmi, bir çocuk için babanın önemini, babalık duygusunu, baba ve evlat aşkını etkileyici bir dille anlatıyor.   

2- Aile içi şiddet ve cinsel tacize karşı örgütlenen No More’un Super Bowl spotu bu yıl Super Bowl’daki en dikkat çekici kampanyalardan biri. 60 saniyelik reklam filmi şiddeti ve trajediyi çok yalın ama dikkat çekici bir şekilde anlatıyor. Reklam filminde pizza siparişi vermek istiyormuş gibi 911’i arayan bir kadın sesine ve evinin görüntülerine yer veriliyor.

3- Mercedes Benz’in “Tavşan ve Kaplumbağa” masalından esinlenerek yaptığı Super Bowl reklamı da listeye girmeyi başarıyor.

4- Carl’s Jr. da bu yıl oldukça konuşulan bir Superbowl reklamına imza attı. 72andSunny imzalı reklam filmin ünlü model Charlotte McKinney oynuyor. Reklamda marka hamburgerlerinin doğallığına ve hamburgerlerinde katkı maddelerinin bulunmadığına Charlotte McKinney üzerinden vurgu yapıyor.

5- Doritos’un takipçilerine yönelik düzenlediği reklam yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmanın birincisi ve 1 milyon dolarlık ödülün sahibi James Bedford oldu. İşte James Bedford’un Dorios için çektiği Super Bowl reklamı.

6- Melissa P.’nin çok konuşulan ve uzun süre gündemden düşmeyen “Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi” adlı kitabına, reklamın ilk sahnesinde atıfta bulunan Snickers’ın Super Bowl reklamı da listeye girmeyi başarıyor. 

7- Listenin yedinci sırasında ise sansasyon denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Kim Kardashian’ın  oynadığı T-Mobile reklamı yer alıyor.

8- Super Bowl’da yarışan sadece markalar olmuyor. Terminatör serisinin yeni filmi Genisys’ten ilk fragman geçtiğimiz günlerde YouTube’ta yayınlandı. Fragmanın farklı bir versiyonu ise, Super Bowl’un reklamları arasında gösterilecek.

9- Budweiser’ın Super Bowl için hazırladığı “Lost Puppy” adlı reklam filmi listeye 9’uncu sıradan giriyor. Geçtiğimiz yıl Super Bowl için çektiği reklamla büyük beğeni toplayan Budweiser, bu yıl da geçen seneki gibi bir kampanyaya imza atıyor. 

10- Listenin son sırasında ise GoDaddy’nin Super Bowl için hazırladığı köpekli reklamı yer alıyor. ancak reklam hayvanseverlerden gelen tepkiler üzerine marka tarafından geri çekildi.

İLGİLİ HABERLER