2013 Effie Ödülleri sahiplerini buldu

 

İlk kez 2005 yılında başlatılan Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri, bu yıl rekor bir katılım oranına ulaştı; ödüller FourSeasonsBosphorusOtel’de gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. 21 kampanya altın, 14 kampanya gümüş, 16 kampanya bronz Effie kazandı. Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği’nin; EffieWorldwideInc. işbirliğiyle düzenlediği 5. Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’nın ödül töreni, pazarlama iletişimi dünyasından seçkin isimleri, 1 Nisan Pazartesi akşamı FourSeasonsBosphorus Otel’de buluşturdu.

135 finalist ödül için yarıştı
Bu yıl 215 başvuruyla katılım rekoru kırılan yarışmada; en fazla başvuru yapılan kategoriler arasında bulunan Bilgi Teknolojileri kategorisinde 19, İçecek kategorisinde 19, Dijital Uygulamalar kategorisinde 18, Tatlı-Tuzlu kategorisinde 18, Banka-Sigorta-Finansal Hizmetler kategorisinde 5, İçecek kategorisinde 19, Lansmanda Başarılı kategorisinde 14 ve Banka-Sigorta-Finansal Hizmetler kategorisinde13 kampanya, Effie Ödülleri’ni kazanmak için yarıştı. Bu yıl 5.’si düzenlenen Effie Türkiye’nin sponsorluğunuEti, Şekerbank, Turkcell, Vivaki ve ThinkNero üstlendiler. Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura yaptığı açılış konuşmasında, Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’na katılımın çığ gibi arttığını ve Effie’nin yarışmaların altın standardı olarak addedildiğini belirtti. Reklamcılar Derneği ve 2013 EffieTürkiye Jüri Başkanı Alper Üner ise, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Effie’nin dünyanın en zorlayıcı ve en kıymetli yarışmaları arasında bulunduğunu belirtti. Effie’de finalist olmanın da çok önemli ve değerli olduğunu söyleyen Alper Üner, Jüri değerlendirmelerinin gerekçeyle, tartışarak yapıldığını ve sonuçların belirlendiğini belirterek, Effie Türkiye Jürisi olarak önelemede 2 gün, toplam 19 saat; finalde 2 gün, toplam 27 saat kesintisiz ve titiz bir şekilde görev yapan tüm jüri üyelerine de teşekkür etti.

Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’nda:
Strateji %23,3, Yaratıcılık ve Büyük Fikir %23,3, Uygulama ve Hayata Geçirme %23,3, Sonuçlar da %30 oranında etkili oldu. Yarışmaya sadece reklamveren ve kreatif ajans değil, dijital, doğrudan pazarlama, medya, PR ajansı da ana ajans olarak başvurdu.  İlk kez 2011 yılında küresel olarak başlatılan Effie Etkililik Endeksi (EffieEffectiveness Index) ile dünyanın dört bir yanında yarışa katılan, ve dereceye giren ajans/firma ve profesyoneller sıralanacak ve toplamda dünyanın en başarılı 25 ajansı/ reklamvereni ve pazarlama yöneticileri ortaya çıkacak.

İLGİLİ HABERLER