“Geleneksel tıraş aletleri yeniden rağbet görüyor”

Şişli’deki küçük bir kauçuk atölyesinde doğan Derby, bugün dünyada markalı tıraş bıçağı üretimi yapan 10 firmadan biri konumunda. YouTube fenomeni Doğan Kabak ile gerçekleştirdikleri iş birliğini ve kişisel bakım trendlerini konuşmak için bir araya geldiğimiz Derby Tıraş Bıçakları Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Ticaret Direktörü Serhat İkiz, “ABD’de geleneksel tıraş aletlerinin yeniden rağbet görüyor olması, bizim için hem dikkat çekici hem de içinde bir fırsat barındırıyor. İnsanlar eskiden kullanılan tıraş aletlerine, “yaprak bıçak” takarak tıraş oluyor.” diyor.

Derby’nin tarihini kısaca öğrenebilir miyiz?
Derby’nin hikâyesi; 1940 yılında, Şişli’deki küçük bir kauçuk atölyesinde başladı. Bugün, tıraş bıçağı pazarında Türkiye’deki tek üretici, dünyada markalı tıraş bıçağı üretimi yapan 10 firmadan biriyiz. Tıraş bıçağı üretiminde 45 yıllık tecrübemizle dünya standartlarında üretim yapıyoruz. Amacımız ve iddiamız tüketicilerimize pürüzsüz, sinekkaydı bir tıraş deneyimini uygun fiyatlarla yaşatabilmek. Yurt içinde 81 ilde 100 binden fazla satış noktasındayız, yurt dışında ise ürünlerimizi 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Türk sermayesi, Türk mühendis ve çalışanlarıyla kurulan ve devam eden bir Türk şirketiyiz.

Derby marka iletişiminde ve ürün ambalajlarında son yıllarda değişiklikler fark ediyoruz, bu değişimden biraz bahsedebilir miyiz?
Bu hızlı değişimin başlangıcı 2016 yılı ile birlikte Yıldız Holding’in şirketin tam sahipliğini alması ve yönetimin Yıldız Holding’e geçişiyle başladı. Konforlu bir tıraş deneyimini ekonomik hale getirmek amacıyla öncelikle ürün performansımızı artırmaya ve kalitemizin sürdürülebilir olmasına odaklandık. Bıçaklarımızın bileme, yerleşim ve kaplama süreçlerini geliştirdik ve değişimi raflara yansıtabilmek için ambalajlarımızı da değiştirdik ve “Yakışır” konsepti altında reklam filmimizi dijitalde yayına aldık.

Derby olarak Doğan Kabak ile yeni bir kampanya serisine başladınız. Bu kampanyanızın altında yatan içgörüler nelerdir?
Derby çalışanları olarak bizler, pazarlama stratejilerimizi belirlerken periyodik olarak tüketici araştırmaları sonuçlarına da bakıyoruz. Son dönem yaptığımız tüketici araştırmalarında hedef kitlemizin ilgi alanlarının otomobil, spor ve müzik alanlarında yoğunlaştığını gördük. Bu kategoriler arasında otomobil başlığı üzerinde çalıştık. Araştırmalarımızı derinleştirince gördük ki çekilişle sıfır KM otomobil verilmesi, marka ne kadar lüks olursa olsun, daha önce birçok firma tarafından uygulandığı için tüketicileri çok heyecanlandırmıyor. Karşılaştığımız diğer bir içgörü ise özellikle gençlerin, kişiye özelden, başka bir eşi olmayandan daha fazla heyecan duyması. Gördük ki modifiye arabalar tam da bu nedenlerden dolayı heyecan uyandırıyor. Biz de çekilişle modifiye otomobil hediye etmeye karar verdik. Tüketicilerin modifikasyon sürecine ortak olmasını, otomobilin rengine, koltuğuna, vites topuzuna, jantına kadar kendi fikirleriyle süreci şekillendirmesini istedik. Böylece, tüketicilerin birçok konuda sosyal medya üzerinden anketler vasıtasıyla karar vereceği, kendilerinden bir şeyler katıp sahiplenecekleri bir süreci kurguladık. 2019 yılının temmuz ayında dijital mecralarda yayına giren yeni Derby Samurai reklam filmimizin ardından Kasım ayı itibariyle otomobil severlerin çok yakından tanıdığı YouTube fenomeni Doğan Kabak ile bu kampanyamızı başlattık.

Reklam yüzü olarak Doğan Kabak’ı tercih etmenizdeki nedenler neler oldu? Bu isimle ne tür bir iş birliği içinde olacaksınız?
Kampanya stratejimizi oluşturduktan sonra samimiyeti ve gerçekliği ön planda tutarak, modifiye araç konusunda deneyimli, bilgili ve bu sektörden gelen bir “influencer“ile ilerlemeye karar verdik. Bu bağlamda hedef kitlemizle en çok örtüşen ve deneyimi, gerçekliği ve samimiyeti ile en doğru tercih bizim için Doğan Kabak oldu. “Influencer” içeriğinin marka içeriğinden daha iyi performans gösterdiğini söyleyebilirim.

Bu kampanyanızda tüketicilerden nasıl dönüşler aldınız? Daha çok ulaşmak istediğiniz hedef kitle kimler?
Reklam kampanyamızın yayınlanan ilk teaser’ından kısa bir süre sonra Instagram’daki takipçi sayımız 1.200’den 35 binin üzerine çıktı. Kampanyanın başladığı ilk günden bu yana takipçilerimizin modifikasyon sürecini büyük bir ilgi ve merakla takip ettiğini gözlemliyoruz. Aracın modifiye edilme sürecinde kullanılan neredeyse her parçayı sosyal medya hesaplarımızdaki anketlerle tüketicilerimize soruyoruz. Bu kampanyayla yeniliklere meraklı, sosyal medyayı aktif olarak kullanan, dinamik bir kitleye seslenmeyi ve onların beklentilerini merkeze koymayı öncelikli gördük. Hatta kampanya başında aracımızı kaplama yapacaktık ve tüm operasyon ve takvim de bu doğrultuda hazırlanmıştı. Aracın astarı atıldıktan sonra boyanması ile ilgili azımsanmayacak sayıda yorum geldi ve biz de yine takipçilerimize sormaya karar verdik. Ana planda olmayan bir anket ile kendilerine sorduk, anket sonucunda çıkan boya talebini takvimimizi değiştirerek uygulamaya aldık. Derby olarak konforlu tıraşı ekonomik yaşamak isteyen herkese dokunma hedefimiz var. Bu kampanyayla bu kitlenin bir parçası olan otomotiv sektörü takipçisi tüketicilerle iletişimde olmak istiyoruz.

Derby olarak son dönemde aktif bir iletişim sürecine girdiğinizi görüyoruz. Yeni yıla ilişkin neler göreceğiz?
Yeni yılda da tüketicilerimizin ilgi alanlarında ürün ve markamıza uygun iş birlikleri ile onların da aktif olduğu tüm iletişim kanallarında yeni ve devam projeleriyle yer almayı planlıyoruz.

Kişisel bakım sektörünün son dönemde tüketici eğilimleri nasıl şekilleniyor? Pazardaki trendler neler? Derby bu eğilimleri iletişim stratejisine nasıl yansıtacak?
Yurt içinde tüketicilerin konforlu bir tıraş deneyimini daha ekonomik olarak yaşama talebi artıyor. Bu doğrultuda ürünlerimizde 3 yıldır yaptığımız geliştirme çalışmalarına devam edip, yenilenen Derby Samurai’yi bizzat denemeleri için tüketicilerimizle birçok kanalda iletişim halinde olacağız. 2020 yılı ile birlikte yeni çoklu ekonomik paketlerimiz de raflara çıkmaya başladı.

Derby çalışanları olarak biz, sadece Türkiye’deki değil tüm dış pazarlardaki tüketici beklentilerini ve eğilimlerini de yakından takip ediyoruz. Özellikle ABD’de geleneksel tıraş aletlerinin yeniden rağbet görüyor olması, bu anlamda bizim için hem dikkat çekici hem de içinde bir fırsat barındırıyor. İnsanlar eskiden kullanılan tıraş aletlerine, “yaprak bıçak” takarak tıraş oluyor. Avrupa’da kullan-at yerine, yedek kartuşlu sistem ürünlerinin kullanımı yaygınken, Asya ve Afrika kıtalarında ağırlıklı ucuz kullan-at tıraş bıçağı kullanımı yaygın. Dünya standartlarındaki bıçak teknolojisiyle tüm dünyada tüketici bilinirliği en yüksek Türk markalarından biri olan Derby, bu örnekte de ifade etmeye çalıştığımız eğilimlere bakarak, önümüzdeki dönem stratejilerini yeniden oluşturacak esnekliğe sahibiz.

Şüphesiz sektörünüzde büyük bir rekabet var. Derby bu rekabette kendisini nasıl konumluyor?
Türkiye’deki tek üretici olmanın getirdiği büyük bir avantaja sahibiz. Ürünlerimizin tamamını son teknoloji ile üretmemizin yanı sıra tamamen yerli bir marka olmamızın getirdiği imkânlarla fiyatta tüketicilerimize avantaj sağlıyoruz. Pürüzsüz ve konforlu tıraş deneyimiyle birlikte her hedef kitleye ve her bütçeye uyan ürünlerimizle de büyük beğeni topluyoruz.

Uzun vadede Derby’nin hedefleri neler olacak?
Ana hedefimiz yurt içi ve yurt dışında tüketicilerimizi mutlu etmek, tüm eforumuzu bu hedefe ulaşmak için harcayacağız. Gerisi zaten kendiliğinden geliyor.

İLGİLİ HABERLER