Uçhisar’daki projelerle herkes kazanıyor

Bir zamanlar çocukların neşeli koşturmalarına tanıklık eden taş binada kıpır kıpır bir hareket neşeli, kadınsı… Üretmenin ya da daha doğrusu onların deyimiyle “işe ya­ramışlık” duygusunun bir dışa vurumu bu. Uçhisar Kadın Kültür ve Eğitim Merkezi’ne dönüştürülme hikayesi de çok ilginç.

Uçhisarda “İçinden köy geçen otel” Argos’un kurucusu Gökşin Ilıcalı bölge kadınlarının aktif yaşama katılmalarını sağlayacak proje­yi Belediye Başkanı Ali Karaaslan ile birlikte Ferit Şahenk’e anlatırlar. Taş binayı Baş­kan vermiş, Doğuş Grubu restorasyonunu yapmış. Lezzetli yöresel yemeklerin kayna­ğı olan Kadıneli Restoran ise bir zamanlar Osmanlı saraylarında rahleyi tedrisattan geçmiş yerel aşçıların Uçhisar’a taşıdığı lez­zetler. Böyle bakınca bir taşla çok kuş; hem yerel lezzetler sürdürülebilir kılınacak, hem kadınlar girişimci olarak deneyim kazanacak ve daha da önemlisi bölgeye gelen turistler makul ve temiz bir mutfaktan hizmet alacak.

Kadınlara, çocuklara, spora ve sanata Doğuş’tan iyi bir gelecek

go2Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fe­rit F. Şahenk’in liderliğini yaptığı sosyal sorumluluk platformunda, “Toplumdan ka­zanılanlar topluma geri verilmeli” anlayışı benimseniyor. İlk kez kültür-sanat, spor ve eğitim alanlarında bugüne dek yapageldik­ler bir arada anlatılıyor. Kurumsal İletişim Genel Müdürü Bahar Erbengi ise keyifli.

Rüya gibi bir yerde, Kapadokya Uçhisar’da­yız. Türk’ün aklı gözündedir misali, Uçhi­sar’da gördüklerim aklıma kazınıyor. Güzel işler oluyor. Doğuş Grubu kadının toplum­daki yeri ve cinsiyet eşitliği konusundaki hassasiyetlerini DOKU projesi altında top­lamış. Bir yandan kadınları eğitiyor diğer yandan üretim yapmalarını sağlıyor. Uçhi­sar ve Urla Kadıneli Merkezleri’nde gıda ve tekstil ürünleri Doğuş Holding’in restoran ve otellerinde de kullanılıyor.

“Çocuklar sporla, müzikle iç içe bilinçli bi­reyler olarak da yetişsin istiyoruz” diyor Er­bengi. “Oyunda Kal” projesiyle basketbolda, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ile müzik alanında yol açılıyor. MEB iş birliğiyle yapı­lan 3 Kumbara projesi içinse 5 ilden seçil­miş eğitimcilere eğitimler verilmiş. Amacı birikim, paylaşım ve harcama olan 3 Kum­bara projesi kısa bir sürede yaygın olarak kullanılmaya başlamış.

Yelken, Doğuş Grubu’nun spor projeleri arasında önemli yer tutuyor. Milli yelken­cileri bir araya getiren Rüzgarın Çocukları 2016 yılından beri destekleniyor.

Turizm bir başka başlık. Doğuş Grubu’nun önemli projelerinden birisi Göbeklitepe. Ta­rihin sıfır noktasında 12 bin yıllık medeni­yet 20 yıl süreyle grubun ana sponsorunda korunacak.

“Modern bir toplumun can damarlarından biri olarak kabul edilen sanatın desteklen­mesini önemsiyoruz” diyor Bahar Erbengi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 10 yıldır ana sponsoru olduklarını anlatır­ken. Bu yıl 13’üncü kez gerçekleştirilecek Bodrum Müzik Festivali, üniversitelilerin işlerini sanatseverlerle buluşturan Sanata Bi Yer ve Türkiye’de bir ilk olarak, Ara Gü­ler Fotoğraf Müzesi Doğuş Grubu’nun gurur duyduğu sanat destekleri.

Bütün bu çalışmalar ve daha fazlası için 200 milyon lira ayrılmış. Bütün yapılagelenle­ri bir arada dinleyince sosyal sorumluluk projesi kapsamında Doğuş Grubu’nun yap­tıklarını görebildim. Sevgili Bahar, biliriz ki bizim toplumumuzda sosyal sorumluluk olarak yapılanların reklamı yapılmaz, hoş görülmez ama bundan böyle belli aralıklarla bilgi paylaşımında bulunmanızı öneririm.

İLGİLİ HABERLER