Süper Bilgisayar Watson’a Sağlıkla İlgili “Göz” Kazandırmak için IBM 1 milyar Doları Gözden Çıkarıyor

Süper bilgisayar kavramını hayatımıza sokan şeylerin başında, 1996 yılında dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov ile karşılaşan IBM Deep Blue geliyor kuşkusuz. IBM geçen 20 yılda bu yolda büyük yol kat etti. Süper bilgisayar deyince ilk aklımıza gelen marka olan Watson, sağlık alanında büyük işler yapıyor.

Kısaca süper bilgisayarlardan bahsedeyim. Dünyanın en hızlı (güçlü) süper bilgisayarı Çinli Tianhe-2. 
Saniyede 33 petaflop işlem yapabiliyor. Petaflop/saniye nedir derseniz; saniyede 1 katrilyon işlem yapabilme kapasitesi anlamına geliyor. Bu “çılgın” hız, 3.120.000 çekirdek tarafından üretiliyor. Aynı zamanda da korkunç bir enerji harcıyor; saate tam 17,8 MW. Yani 360.000 adet 50 wattlık ampülün harcadığı enerjiyi tüketiyor.

Bahsi geçen süper bilgisayarların insan hayatına en çok dokunduğu alanlardan biri de sağlık. IBM, geçtiğimiz Nisan ayında Watson Health Unit’i lanse etmişti. O günden bu yana sağlık alanında iki önemli satın alma yaptı. İlki; toplum sağlığı alanında çalışan Phytel, diğeri ise bulut tabanlı yapay zeka alanında çalışan Explorys. Son satın alması ise 1 milyar dolarlık: Merge Healthcare. IBM bu satın almanın amacının, tıbbi görüntülerin ve dataların daha iyi analiz edilip anlamlandırılması sayesinde doktorlara daha doğru kararlar verme imkanı tanımak olduğu belirtiyor.

IBM Araştırma ve Çözümler Portföyü Başkan Yardımcısı John Kelly, önümüzdeki 10 yılda IBM’in en önemli büyüme alanlarının başında sağlığın geldiğini söylüyor.

Bu yazıyı yazarken yaptığım araştırma sırasında öğrendim ki IBM araştırmacıları tüm tıbbi kayıtların yaklaşık %90’ının görsel dosyalardan oluştuğunu tahmin ediyorlar. Merge satın alması sonrasında tamamlayacakları “bulut halkası” sayesinde tüm laboratuvar sonuçlarını, elektronik sağlık kayıtlarını, genomik testleri de birbiriyle ilişkilendirme yönünde yol alacaklarını ifade ediyorlar.

Farklı kaynakların paylaştıkları haber ve yorumlara göre IBM’in sağlık alanındaki güçlü yatırımı, 2015’teki bu üç önemli satın alma ile kalmayacak. Haber aldığım gelişmeleri sizinle paylaşacağım.

İLGİLİ HABERLER