Spotify DNA’larımızla birleşiyor

Köklerimizin nereden geldiğine o kadar meraklıyız ki… Hatırlayalım; E-devlet sisteminde alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti açıldığında, sistem nasıl kilitlen­mişti. Hatta altyapı kaldırmadığı için hizmet bir süre askıya alınmıştı da tekrar açıldıktan sonra yüzbinlerce kişi soy bilgisini belirleyip günlerce konuşup durmuştu. Oysa markalar bu soy me­selesini yeterince kullanamıyorlar sanki…

Aslında günümüzde kökeninin neresi olduğunu DNA yoluyla araştıran şirketlerin var olduğunu biliyoruz. AncestryDNA bunlardan biri. Kulak çubuğuyla iç yanaktan alınan basit bir örnek­le kökenin coğrafi olarak nereden geldiğini 99 euro karşılığında araştırıp size iletiyormuş. İyi numara.

Spotify, AncestryDNA ile bir iş birliği yapmış. Diyelim ki bu hizmeti kullandınız, kökenleri­nizin nereden geldiğini öğrendiniz. Yüzde 20 Yunanistan, yüzde 30 Norveç yüzde 40 Anadolu ve yüzde 10 İran çıkmış olsun. İşte, Spotify da bu noktada devreye giriyor; DNA’nızın geldiği bölgeye uygun çalma listeleri oluşturuyor. Örneğin, kökleri Norveç’e uzanan Spotify kulla­nıcıları Röyksopp ve a-ha, Fransa’ya uzananlar ise Stromae ve Carla Bruni gibi grup ve müzis­yenlerle eşleştiriliyormuş. Hayatı, sevmeyi, kül­tür ve değerleri bu kadar mekanikleştirmek, bu kadar hesaba dökmek ne kadar sağlıklı acaba?

hua

Bu powerbank’e ihtiyacınız olacak

Apple, piyasaya yeni bir ürün sundu mu, rakip mar­kaların bu yeni lansmanları tiye alan kampanyalar hazırlaması adet olmuş. Bu konuda Samsung’un geçmişte ciddi çalışmaları vardı. Bu yıl ise Apple’ı eleştirenler kervanına Huawei de katılmış.

Apple, 21 Eylül’de diğer modelleriyle birlikte iPhone Xs’i tüm dünyaya tanıttı. O gün her sene yurt dışındaki kullanıcıların görmeye alışık olduğu gibi Apple mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Singapur ve Hollanda’da ise Huawei güzel, görenlerin ve okuyanların ilgisini çekecek şahane bir kampan­yaya imza atmış ve Apple mağazalarında yeni iPhone almak üzere bekleyen kalabalığa birer powerbank (taşınabilir güç kaynağı) hediye etmiş. Bir de not iliştirmiş hediyesine: “He­re’s a powerbank, you’ll need it. Courtesy of Huawei. – İşte bir powerbank, buna ihtiyacınız olacak. Huawei’den hediye.”

Uzun pil ömrü konusunda ciddi eleştiriler alan iPhone’lar açı­sından iletişim fikri çok etkili. Öte yandan sadık Huawei kul­lanıcıları da iPhone kullanıcıları powerbank alabiliyorken biz niye alamıyoruz, diye fırsat buldukları her ortamda ve mecrada şikayetten de çekinmemişler. Haksız değiller. Zira sahip oldu­ğun müşteriler her an çekip gidebilecekmiş gibi ihtimam ister.

aydin

Keşke tüm iller aydın gibi olsa…

Geçtiğimiz günlerde bizim arka­daşların “çok ilginç” başlıklı bir mailindeki YouTube linklerine tıklayınca çok şaşırdım açıkçası. Linkler, Aydın ilimizden bir pideci, bazlama tostçu ve incir reklamlarını içeriyordu. Çok abar­tılı, bir hayli komik olan videolar oldukça profesyonel çekilmişlerdi.

Makas Film’in yaptığı reklamların ilki Pa­ris’te lüks bir restoranda klasik müzik eşli­ğinde yemek yiyen fakat yemeğinden tat­min olmayan, aç kalan bir tipin Paris’ten İstanbul’a giden uçaktan paraşütle atlaya­rak Aydın’a inmesini ve tostçuya koşma­sını anlatıyor. Tabii uçaktan atladığı için polisler tostçunun etrafını çeviriyor; fakat tost sevdalısı hâlâ tostunun peşinde…

İkinci film Aydın’ın meşhur ürünlerinden incire ait. Film dünyanın en zor matema­tik problemini, arkadaşlarıyla girdiği bir iddia üzerine çözmeye çalışan yurdum insanını anlatıyor. Soruyu çözmek için il­kokul matematik öğretmenine, üniversite hocalarına danışan ve hatta Aziz Sancar’a e-mail atmaya çalışan arkadaş, annesinin ikram ettiği inciri yiyince kafası çalışıyor, problemi çözüyor ve NASA tarafından uza­ya seyahat ödülü kazanıyor. İddiaya girdi­ği arkadaşlarına uzaydan selektör yapmayı da ihmal etmiyor.

Üçüncü film, Pideci Ali Usta için çekilmiş. Reklam filminde, 2023 yılında Ali Usta’nın pideleriyle pizza imparatorluğunu yıkması ve pidesinin tüm dünyaya yayılması üzeri­ne gelecekten gelen bir robotun Ali Usta’yı ortadan kaldırmak için günümüze gönde­rilmesi anlatılıyor. Reklamın sonunda ro­bot, Ali Usta’nın pidelerinin kokusuna ve lezzetine dayanamayıp insana dönüştüğü gibi pidecide çalışmaya başlıyor.

Makas Film’in sayfasında başka videolar da var; fakat bu üç reklam, yerel ölçekte yapılan şimdiye kadar gördüğümüz, hedef kitleye uygun, en başarılı yerel çalışmalar­dan. Oyunculuklar, Aydın şivesinin kattığı tat, müzikler ve görsel efektler birleşince adeta kısa birer parodi filmine dönüşmüş.

Yerel mecra kullanmayı düşünen, iletişi­min kültür ve değerler konusunda en yere­le inilerek yönetilmesinin doğru olduğuna inananlar için güzel bir örnek.

Bir de “think local, act local” diyenler için…

İLGİLİ HABERLER