Google, Sağlık Yatırımlarında Hız Kesmiyor: Study Kit

Aylardır etrafta gezen söylentiler sonuna ayyuka çıktı. Google, ”Study Kit” adını taşıyan sağlık yazılımları seti üzerinde çalışmalar yaptığını doğruladı. Uygulama, Android ve iOS tabanlı işleyecek olmasının yanı sıra bir Chrome eklentisi olarak da hazırlanıyor. Tahmin etmenin çok da zor olmayacağı gibi bu set, deneysel çalışmalar yürüten Google X laboratuvarında geliştirildi. Birkaç hafta önce yazdığım bu yazımda Google X ile ilgili biraz daha detay bulabilirsiniz. 

Aslında bu uygulama seti, Baseline Study isimli bir başka pilot projenin temelini oluşturuyor. Test çalışmaları Stanford ve Duke üniversitelerinde başlatılan Baseline Study projesi kapsamında, ideal insan sağlığının bir resmini oluşturmak için bireylerden binlerce tıbbi veri toplanacak.

Study Kit dahilindeki birçok yazılım son birkaç aydır test ediliyor. Mart ayı sonunda Study Kit’in iOS ve Android uygulamalarını duyuran Google, bir yandan da bir Chrome eklentisini test etmeye başlamıştı. Google’ın Baseline Study projesinin o dönemde tasarım aşamasında olduğu söylenirken, bu projenin amacının katılımcıların sağlık bilgilerini düzenli olarak paylaşabilecekleri bir sistemin kurulması olduğu belirtildi. Apple’ın ResearchKit platformuyla da önemli ölçüde benzerlikler gösteren Study Kit, kanser gibi önemli hastalıkların teşhis ve tedavisi kapsamında veri sağlamayı hedefliyor. 175 kişi üzerinde yapılan deney sürecinin ilk aşamasında deneklerden idrar ve gözyaşı örnekleri alındı. Ayrıca çalışmaya katılanların, daha ayrıntılı teşhis yapılabilmesi için kilo ve tansiyon ölçümleri de yapılacak, ardından da genetik ve molekül verileri dizilecek. Buna ek olarak Google, bu ölçümleri yaparken Google X tarafından geliştirilen diğer bir araç olan gözyaşından şeker ölçümü yapabilen kontakt lensleri de kullanacak. 

Google Study Kit ve Apple Researchkit karşı karşıya

Apple Researchkit, sağlık kurumlarının belirli konular üzerinde gerçekleştirdiği araştırma projelerine Apple kullanıcılarının da katkıda bulunabilmesine odaklanmış olarak yol alıyor. Google’ın Study kit çalışması ise tıp biliminin sağlıklı insanı tanımlaması misyonundan hareketle, kalıcı etkiler bırakabilme amacıyla yola çıktı.

İLGİLİ HABERLER