Çocuklarımız ve süper kahramanlara olan sevdaları

Hayal gücü uçsuz bucaksız olan çocuklarımız algıları açılmaya başladığı andan ergenlik dö­nemine kadar geçen süreçte kendilerine çeşitli rol modeller edinir. Bu rol modeller kimi zaman anne, kimi zaman baba, kimi zaman bir arkadaş, kimi za­man bir öğretmen, kimi zamansa bir süper kah­raman olabiliyor.

Evet, süper kahramanlar… Örümcek Adam, Batman, Ben10 ve belki de son dönemlerde çok daha popüler hale gelen bir Avengers kahrama­nı… Peki, çocuklarımız bu süper kahramanlarla nasıl bir bağlantı kuruyor. Bu bağlantının, rek­lam ve pazarlamaya etkisi nasıl oluyor? Gelin bu önemli sorunun yanıtını birlikte arayalım…

Çocuklarımız televizyonda gördükleri harikalar yaratan, kötülerin düşmanı, iyilerin dostu süper kahramanlara ilk dakikadan itibaren hayranlık duymaya başlar. Bunun altındaysa çeşitli ne­denler yatıyor. Bu nedenlerin başında büyüme evresindeki çocukların şekillenmeye başlayan kişilikleri yer alıyor. Çocuklar üzerine araştır­malar yapan çok sayıda psikolog 4-5 yaş aralığı­na kadar yoğun bir şekilde devam eden bu ilgi­nin altında yatan nedeni çocukların kendilerine dünyada bir yer arayışında olmaları şeklinde yorumluyor. Bu yaş grubundaki çocuklar izle­dikleri süper kahramanların gücüne sahipmiş gibi davranabiliyor. Bu güçlerin etraflarındaki ebeveynler ve öğretmenler gibi rol modellerde olmaması da önemli bir etken. Kuşkusuz süper kahramanların çocuklar üzerindeki etkisini ve çocukların kahramanlarla olan ilişkisini en iyi tahlil eden isimlerden biri de Marvel Comics Genel Yayın Yönetmeni Alex Alonso olmuştur. Dünyanın her yerinde milyonlarca çocuğun hayranlıkla okuduğu dergilerin baş mimarı Alonso, süper kahramanların çocuklar için ah­laki gelişimler açısından bir pusula niteliğinde olduğunu belirtiyor. Tüm süper kahramanlar iyidir! Öyle değil mi?

cocuk-anne

“O” yiyorsa ben de yerim!

Cornell University Food and Brand Lab tarafın­dan yapılan bir araştırma çocukların beslenme alışkanlıklarının bile süper kahramanlar tara­fından şekillenebileceğini iddia ediyor. Ninja Kaplumbağalar sayesinde pizzanın ne olduğu­nu hepimiz öğrenmedik mi? Kendi çocukluk dönemlerimizi düşünelim. Hangimiz bir Örümcek Adam, bir Batman ol­madık? Arkadaşlarıyla birleşip “Power Ran­gers’cılık” oynayan çocuklarımızı da unut­mamak gerekiyor. Bu satırları okuyan herkes çocukluk döneminde en az bir defa bir süper kahramanmış gibi parkta, sokakta oynamış ve hatta “o” süper kahraman olmak için en yakın arkadaşıyla mücadele etmiştir.

Uzun lafın kısası, bir süper kahraman, onun ağzından çıkacak olan bir cümle, elinde tuttuğu bir oyuncak, yediği bir hamburger, içtiği bir içe­cek, dünyanın en isabetli reklamı haline gelebi­liyor. Bu kadar net ve yüksek bir isabet varken, reklam dünyası bundan neden faydalanmasın?

Çocuklar üzerinde bu kadar etkisi olan süper kahramanlar pazarlama dünyası açısından da son derece büyük bir öneme sahip. Örümcek Adam’ın ağ atarken elinin aldığı şekli mutlaka hatırlarsınız! Scotch Brite, bir bulaşık eldiveni­ni sadece bu hareketi kullanarak kim bilir kaç milyon çocuğun radarına sokmayı başarmıştır.

Bu işler unutulmaz

Volkswagen’in alkollü şekilde araç kullanımına karşı yaptığı reklam çalışması kazada ölen Süpermen ve Hulk karakterlerinin görüntüsü sa­yesinde, “Bak, alkollüyken araç kullanan Super­man ve Hulk bile ölüyor, sen sakın kullanma!” mesajını ömür boyu unutulmayacak şekilde vermez mi?

Nike’ın yıllar önce yayınladığı bir reklam fil­minde Neymar, Ronaldo, Rooney ve diğer fut­bolcuların yanında Hulk’a yer verdiği reklamın çocukları ekran başında ne kadar süre tuttuğu­nu tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır.

Oral Health America (OHA) da ağız ve diş sağlı­ğını vurgulayan reklam çalışmalarında çocukla­rın en çok hayranlık duyduğu süper kahraman­ların kıyafetini giyen çocuklarla bu konunun en isabetli reklam çalışmalarına imza attı. Sosyal medyadaki #OHAsuperhero etiketiyle sürdü­rülen çalışmanın etkisiyse oldukça büyük oldu.

Teşekkürler Süpermen!

Çocuklarımız süper kahramanlara olan ilgileri sayesinde normalde edinmekten zorlanacak­ları pek çok alışkanlığı daha hızlı edinebiliyor çünkü kahramanlardan daha iyi bir rol model bulmak mümkün değil. Reklam dünyasında da süper kahramanların ikna ediciliği su götürmez bir gerçek.

Hepimiz çocukluk dönemlerimizi bir veya bir­den fazla süper kahramanın peşinde geçirdik. O kahramanların yediği şeyleri sevdik, zaman za­man kullandıkları cümleleri kullandık. Böylesi­ne etkin bir role sahip olan süper kahramanlar çocuklarımızın hayal dünyasını süslediği gibi reklam dünyası için de bulunmaz nimetlerin başında geliyor.

Çocuklarımızın gelişimine olumlu yönde katkı sağlayan süper kahramanlara teşekkürlerimizi iletiyoruz.

İLGİLİ HABERLER