McDonald’s ırkçılığın ve polis şiddetinin aldığı 7 hayatı andı

George Floyd’un vefatının ardından sokaklara dökülen eylemcilerle başlayan protestolara, McDonald’s da bir videoyle katıldı.

Wieden + Kennedy işbirliği ile hazırlanan 60 saniyelik filmde, 2012’den bu yana ırkçılık ve polis şiddetinin çaldığı 7 hayat anıldı. Reklam filminde; Trayvon Martin, Michael Brown, Alton Sterling, Botham Jean, Atatiana Jefferson, Ahmaud Arbery ve George Floyd’un isimlerinin ardından, “Hepsi bizden biriydi, Onlar müşterimizdi, onlar iş ortaklarımızdı, onlar iş arkadaşlarımızdı. Bu yüzden tüm McDonald’s ailesi yas tutuyor. İşte bu yüzden onların ve diğer tüm sistematik baskı ve şiddet kurbanlarının yanındayız” cümleleri yer aldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan McDonald’s CMO’su Morgan Flatley, “Bizim bireysel desteklerimiz artık yeterli değil! Şimdi McDonald’s ailesi olarak sesimizi yükseltme zamanı” dedi.

“Çok kültürlü halkımız sadece desteğimizi değil, eylemimizi de hak ediyor”

McDonald’s Ulusal Reklam Komitesi Başkanı Vicki Chancellor, “İnsanlar şu an markaların nasıl tepki verdiklerine önem veriyor. Bizim geniş bir kültür yelpazesine sahip olan halkımız sadece desteğimizi değil, eylemimizi de hak ediyor. Anlamlı bir değişiklik yapmak istiyorsak markamızın gücünü kullanmalıyız” dedi.

Değişim için kelimelerin ötesinde, eyleme geçmenin vurgusunu yapan McDonald’s, Afro Amerikan’ların uğradığı ırkçılığa, sosyal ve ekonomik adaletsizliğe karşı mücadele veren ve New York’ta kurulmuş olan National Urban League’e ve NAACP’ye (Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik) 1 milyon dolar bağış yaptı.

İLGİLİ HABERLER