Zoom’dan “Sanal Dadı” uygulaması

Pandemi sürecinde okul ve kreşlerin uzaktan eğitim sistemine geçmesi çalışan ebeveynleri yeni çözümler aramaya itiyor. O çözümlerden bir de Zoom’dan geldi. Platformun “Sanal Dadı” uygulamasıyla çocukları farklı bir deneyim bekliyor. 

Pandemi süreci şüphesiz en çok çalışan ebeveynlerin düzenini bozdu. Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim sistemleriyle birlikte ebeveynler hem iş hem de çocuklarının bakımı için yeterli zamanı bulamıyor. Bunun için yeni bir çözüm sunan Zoom, görüntülü “Sanal Dadı” hizmeti geliştirdi.

Bu hizmetin kullanılabilmesi için çocuğun en az iki yaşına basmış olması gerekiyor. Ebeveynler kendi işlerini yaparken bir başkası ekrandan çocuklarıyla ilgileniyor. Dolayısıyla çocukların ilgi ve eğlence ihtiyaçları sanal olarak gerçek bir dadıyla karşılanmış oluyor. Şuanda web sitesinde 4.000’den fazla dadı bulunuyor. Ebeveynler tarafından yapılan arama sorgusu ise 50.000’lere ulaşmış durumda.

Öğrenciler de dadılar da bir doğrulama sürecinden geçiyorlar. Bu, kimlik ve referans onaylarını ve kişinin sabıka kaydı olup olmadığını gören bir DBS (İfşa ve Engelleme Hizmeti) kontrolünü içeriyor. Kaydolan her çocuk bakıcısı daha sonra ebeveynler tarafından da incelenebiliyor.

Global düzeyde farklı alternatifleri de olan bu uygulamalar aynı zamanda, insanların çocuk bakıcısı olmak için eğitim almalarına ve kendi evlerinde kreşler kurmalarına olanak tanıyor. Sigorta, ödemeler, ders planları, sağlık ve güvenlik ve ebeveynlerle iletişim ile ilgili destek dahil olmak üzere işlerini nasıl yürütecekleri konusunda tavsiyeler alıyorlar.

İLGİLİ HABERLER