Zihniyet değişimine ilişkin güçlü sinyaller alıyoruz!

Milyarlarca insan uzun bir süredir evde. Doğaldır ki rutinleri, ihtiyaçları ve öncelikleri neredeyse tamamen değişti. Yönetimlerin, daha önce yaptığı planları buruşturup attığı bugünlerde “yazılmamış yepyeni bir pazarlama modeline” ve tüketicinin değişen zihniyetini anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç var. İçinde bulunduğumuz değişim bir an değil, bitimsiz bir hareket dolayısıyla bu yeni modelde hedef de sürekli değişkenlik gösteriyor. Google’da ne arandığına, YouTube’da ne izlediğine baktığımızda yeni dönemde yeni eğilimlerin ortaya çıktığını görüyoruz.

An itibarıyla tüketicilerin yaptığı araştırmalar ve izlediği videoların yeni alışkanlıklarıyla doğrudan ilintili olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu süreçte oluşan eğilimlerin bazıları kalıcı olacak. O halde bu yeni oluşan tutum ve davranışları araştırma ve izleme tercihlerine bakarak anlamak gelecek için çok önemli. Google ve Youtube aramalarının 4 ana başlıkta yoğunlaştığını görüyoruz:

  • Zaman ve Mekan
  • Kendin ve Diğerleri
  • Uğraşı ve Boş Zaman
  • Tüketim ve Masraf

Zaman ve mekanla yeniden ilişki kurmak

Güne ilişkin

Tüketiciler bir günü geçmişteki gibi yaşamıyor. Günün her anında değişken olabiliyor.  Oyun işe, haftalar hafta sonlarına karışmış vaziyette. Kurallarla yapılandırılmış bir zaman ayrımı olmadığında ilgilenilen içerik alışılageldik zaman diliminde aramıyor. Ayrıca bu aranmalar esnasında pek çok farklı şeyle de etkileşimde bulunuyorlar. Zaman ellerinden kaçıyor. Örneğin, televizyonda yeni prime time 10:00 – 17:00 arasına yerleşti. Bu eski alışkanlığa göre prime time 9 saat öne alınmış demek. O halde prime time yayınları ve reklamları gün ortasına taşınmış olmalı.

Can sıkıntısıyla mücadele en büyük uğraş

Kimileri için zaman yetersiz kalırken, diğer bir kısmı saatlerini doldurmakta zorlanıyor. Can sıkıntısıyla gelen sinir-patlamaları eğilim olarak da arttı. Dikkat dağınıklığı giderek yükselirken zaman doldurmak üzerine yapılan araştırmalar yoğunlaştı.

Google’da “can sıkıntısı” başlığıyla yapılan aramaların geçen seneye oranla %100 arttığını söylersek, evde kalanların canının ne kadar sıkıldığını da anlatmış oluruz.

İçinde bulunduğumuz mekana yeni işlevler katmak

Zamanımızın büyük kısmını ya evde ya da yakın çevresinde geçirmeye başladık.  Bu da yeni bir yaşam döngüsü demek. Yatak odaları artık ofis, oturma odaları spor salonumuz ve arka bahçelerimiz ise hobi alanlarına meraka açılan kaplarımız haline geldi.

Daha önce pek de farkında olmadığımız doğa olaylarıyla da ilgilenmeye başladık. Örneğin, Supermoon/Süper Ay hepimizin ilgi odağı oldu ve araştırmaları geçen yıla oranla yüzde 100 artış gösterdi.

Kendimiz ve diğerlerini yeniden ilişkilendirmek

Odak noktası iyi hissetmek

Belirsizlikle karşı karşıya kalanlar iyi hissetmek için çok daha fazla zihinsel enerji harcıyor. Ancak, fitness veya terapi gibi alışılmış dertleşme ve enerji tüketim merkezleri kapalıyken, insanların bu ihtiyacını karşılayacak ürünler de sanallaştı. Bu alandaki ihtiyaçlar dönem gereği giderek artarken onlineda terapi başlığıyla aramalar da geçen yıla oranla yüzde 100 artış gösterdi.

Ancak hala insanlarla “bağlanmak” istiyoruz

Sosyal izolasyonda sağlıklı sosyalleşme mümkün olmayınca insanlar daha az izole olduklarını hissetmek için YouTube üzerinden canlı yayın kanallarını takip etmeyi tercih ettiler. Aynı anda yüzlerce başka insanla aynı ekrana baktığımızı bilmek bile sakinleştirici etki yaptı.

Uğraşı ve boş vakit ile yeni bir ilişki kurmak

Yaşam çizgisi olarak “kolaylaştırmak”

Sınırlı kaynaklarla yapılan çalışmalar ve planların sürekli değişkenlik göstermesi göz önüne alındığında uğraşı ve boş vakit kavramları tamamen birbirine girdi. Her şeyin kolayını arayarak vakit kazanmak isteyenler Google ve YouTube’da “Kolay”a yöneldi.

Google’da “kolay” kelimesi ile yapılan araştırmalar geçen seneye göre yüzde 60 artış gösterirken, “adım adım” ve “yeni başlayanlar için” araştırmaları YouTube’da yüzde 65 artış gösterdi.

Panzehir olarak kahkaha

Tüketiciler zorluklarla karşılaştıkça, pozitif kalmanın yollarını aradılar. Bu nedenle hem iş hem de eğlence amaçlı eğlendiren içeriklere yöneldiler. Giderek daha fazla mizaha yöneliyor olmak yükselen eğilimlerden biri. Şimdilerde Google’da Youtube’da şaka arıyor, GIF paylaşıyor ve komedi içeriği izleniyor.

Genellikle esprili ve yaratıcı bir biçimde değiştirilerek, internet üzerinden yayılan “memes’lerin araştırmalarda geçen yıla kıyasla yüzde 100 artış gösterdiğini görülüyor.

Tüketim ve harcama ile yeni bir ilişki kurmak

“Kendin Yap” yükselişte

Pek çok hizmet alanının sınırlandırılmış ya da kapanmış olması tüketicileri normalde olduklarından daha yaratıcı ve üretken hale getirdi. Belki de önümüzdeki dönemde işe giderken kahvemizi yol üstündeki kahveciden almak yerine evde yapıp öyle yola çıkacağız. “Kendin Yap” araştırmaları geçen seneye oranla yüzde 80’lik bir artış gösterirken “kahve tarifi” videolarının izlenme oranları yüzde 200 artması bu eğilimin somut bir göstergesi.

Dikkat tüketicinin satın alma alışkanlığı değişiyor

“Kendin Yap” eğilimindeki artış, gelecekte tüketim ve harcama alışkanlıklarında da kaymaya neden olabilir. İnsanlar becerilerini geliştirdikçe; bir ürünü hazır almak yerine ekipman ve parçaları satın almaya daha eğilimli olacaklar.

Bu sonuca nasıl mı vardık? “Yemek tarifleri ve Pişirme” araştırmalarının 2020 senesi içerisinde yüzde 45 artış gösterdiğini söylemek isteriz.

Satınalma eğilimini küresel veri kaynağı Google ve Youtube’taki arama, izleme üzerinden okumak gelecekte hangi alanlarda fırsat olduğunu görmek açısından önemli. Yapageldiğimiz işin gelecekte nasıl şekilleneceğine ilişkin yakalayacağımız iç görü değişimi, inovasyonu ve fırsatı beraberinde getiriyor. Verinin ortaya koyduğu gerçekliği kaçırmak, büyük bir fırsatı kaçırıyor olmak anlamına da gelebilir.

Kaynak: Think with Google

İLGİLİ HABERLER