Z Jenerasyonu dijital dünyayı ele geçiriyor

Markaların ve pazarlamacıların stratejilerini belirlemede yıllarca odak noktası olan Y kuşağı yerini bir sonraki jenerasyona yavaş yavaş bırakmaya başladı. Alım gücü ve etkisi git gide artan Z kuşağı pazarlamacıların artık yeni odak noktası! 1997 yılından sonra doğanların dahil olduğu grup, tüketim alışkanlıkları ve dijital dünyaya bakış açılarıyla göz ardı edilemeyecek bir durumda…

AdColony dijitale de yön veren bu jenerasyonu anlamak için bağımsız araştırma şirketi Global Web Index ile yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı.  7 bölümden oluşan rapor Z Kuşağı ilgi alanlarını, mobil dünyada neler yaptıklarını, farklı alanlarda farklı satın alım güçlerini, diper jenerasyonlara göre mobil oyunlara yaklaşımlarını ortaya koyarken; reklamverenlerin en hızlı şekilde onlara nasıl ulaşabileceğine de ışık tutuyor…

100 Milyar Dolar harcama güçleri ile tüm markaların anlaması gereken bir kuşak

Z kuşağı tüketim alışkanlıkları ve toplam 100 Milyar Dolar harcama güçleriyle tüm markaların anlaması gereken bir güç halindeler. Özellikle yaşlarının büyümesiyle yetişkinliğe adım atması ve kendi paralarını kazanmaya başlamalarıyla Z kuşağı tüm markaları meraklandırmaya devam ediyor. Z kuşağı için tabii ki de vazgeçilmez olan akıllı telefonları. Bir günde ortalama 4 saat 15 dakika telefonda geçirilen vakit ile diğer tüm jenerasyonların önüne geçen Z kuşağı aynı zamanda mobil alışverişin de en güçlü grubu olarak konumlanıyor. Bu nedenle markaların ve pazarlamacıların stratejilerini belirlerken bu grubun mobil dünyadaki davranışlarını, tercihlerini ve beklentilerini göz ardı etmemeleri çok önemli.

Raporun öne çıkan en önemli detayı; Z kuşağının karakteristik özellikleri. Bu jenerasyon bir gruba ait hissetme ve kabul edilme isteği duyuyor. Her 5 Z kuşağı üyesinden 2’si, başka insanların fikirlerinden kolayca etkilenebildiğini belirtiyor. Bu oran global ortalamaya kıyasla yüzde 17 daha fazla. Bu jenerasyonun yüzde 63’ü ise akranları tarafından saygı görmelerinin kendileri için önemli olduğunu bildiriyor. Yaşlarından dolayı beklenildiği üzere yüzde 63’ü ailesiyle yaşarken bu grubun yüzde 52’si öğrencilerden oluşuyor.

Z kuşağı eğlence ve samimiyet bekliyor

Reklamverenler için önemli noktalara baktığımızda ise, Z kuşağının yüzde 81’i markaların eğlenceli ve samimi içerikler ve videolar üretmesi gerektiğini düşünüyor. Diğer jenerasyonlara kıyasladığımızda Y kuşağının yüzde 78’inin, X kuşağının yüzde 73’ünün ve daha önceki kuşakların yalnızca yüzde 62’sinin bu düşüncede olduğu raporun öne çıkan bulgularından.

AdColony EMEA & LATAM Genel Müdürü Volkan Biçer
, raporu “ Ergenlikten genç yetişkinliğe adım atamalarıyla her alanı ele geçirmeye başlayan Z kuşağı, özellikle dijital ve mobil ile iç içe büyümüş olmaları onları bir adım öne geçiriyor. Özellikle mobil oyunlar Z kuşağı için sosyalleşme ve arkadaşlarıyla vakit geçirme ihtiyaçlarını çok büyük oranda karşılıyor. Y kuşağının yüzde 45’i kendini mobil oyuncu olarak tanımlarken, Z kuşağında bu drum yüzde 54’e çıkıyor. Bu durumda reklam verenler için de mobil oyunlar en etkili kanallardan biri olmaya devam ediyor.” sözleriyle yorumluyor.

Raporun tamamını BURADAN inceleyebilirsiniz…

İLGİLİ HABERLER