Yurt içi seyahat oranları azaldı

Medya takibi kurumu Ajans Press, turizm ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve ITS Medya’nın dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl turizm ile alakalı basına 183 bin 948 haber yansıdığı tespit edildi. Yurt içi turizminin basında konuşulma sayısı ise 117 olarak saptandı. Yurt içi seyahat oranlarının azalmasıysa basının da gündeminde yer alan bir diğer konu oldu. 

Ajans Press ve ITS Medya’nın dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre 2019 yılı Nisan Mayıs Haziran aylarında yurt içinde yaşayan 15 milyon 697 bin kişi seyahat ederken, bu sayının yüzde 64,9’unun yakınlarını ziyaret etmek amacıyla seyahat ettiği belirlendi. 2019 yılındaki yurt içi turizminin basında konuşulma sayısı ise 177 olarak kayıtlara geçti. Bayramda yapılan seyahatler ve yurt içi seyahat oranları ise ele alınan konular arasında oldu.

Seyahat başına ortalama 556 TL harcandı 

Ajans Press’in, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, yılın ikinci çeyreğinde yurt içinde yaşayan hane halkından 15 milyon 697 kişinin seyahat ettiği görüldü. Bu sayının yüzde 64,9’unun yakınlarını ziyaret etmek amacıyla seyahat ettiği belirlenirken, ikinci sırada yüzde 26,6 ile gezi, eğlence, tatil, üçüncü sırada ise yüzde 3,4 ile sağlığın yer aldığı saptandı. Seyahate çıkanların ortalama harcadığı tutar ise 556 TL oldu.

İLGİLİ HABERLER