“Yükselen küresel yıldızlar”a bir Türk firması daha eklendi. İşte listedeki 5 Türk şirketi…

“Yükselen küresel yıldızlar”a bir Türk firması daha eklendi. İşte listedeki 5 Türk şirketi…

Dünyanın önemli yönetim danışmanlığı firmalarından The Boston Consulting Group (BCG), yedinci “Global Challengers – 2016 Yükselen Küresel Yıldızlar” raporunu yayınladı.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden gelen ve “küresel liderliğe” oynayan 100 büyük firmanın açıklandığı raporda, Pegasus Hava Yolları “yükselen yıldız” olarak kabul gören son Türk markası oldu ve daha önce listeye giren Koç Holding, Sabancı Holding, Türk Hava Yolları ve Yıldız Holding ile birlikte listedeki yerini aldı.

yildizlar yildizlar2

Listeye 15 yeni şirket eklendi

Yükselen Küresel Yıldızlar listesindeki 100 şirket toplam 20 ülkeden geliyor. Bu yıl listeye yeni giren şirket sayısı 15 olurken, en fazla yeni giriş üçer şirketle Filipinler ve Çin’den gerçekleşti. Bu ülkeleri iki şirketle Peru ve birer şirketle Türkiye, Brezilya, Hindistan, Meksika, Malezya, Güney Afrika, Peru ve Fas izliyor.

yildizlar6

Rapor, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinden gelen ve küreselde rakiplerine meydan okuyan bu şirketlerin yükselişini 10 yılı aşkın bir süredir takip edildiğini ifade ederken, yükselen küresel yıldızların, gelişmekte olan piyasalardaki çoğu şirketin arasından ön plana çıktığını, ekonomik belirsizliklere rağmen özgüven ve azimle ilerlediklerini belirtiyor.

yildizlar7

Raporda dikkat çeken satırbaşları şöyle:

2009’dan 2014’ün sonuna kadar, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin başarılı firmaları, gelişmiş piyasalardaki emsallerine oranla üç kat daha hızlı büyüdü.

Ev aletleri, inşaat-mühendislik, endüstri, gayrimenkul gibi çeşitli sektörlerde, gelişmekte olan piyasa ekonomileri firmalarının küresel pazar payı yüzde 40’ı aştı.

Gelişmekte olan pazarlardaki hızlı değişim ve büyümeye gelince, BCG 44 ülkeden yaklaşık bin 500 ekstra “şampiyon” firma belirledi. Bu şirketler, yükselen küresel yıldızlara oranla daha küçük olsalar bile, daha kârlılar ve daha hızlı büyümekteler. 2005’ten 2014’ün sonuna kadar bu şirketlerin yıllık büyüme ortalaması yüzde 18 iken, ortalama FVÖK payı yüzde 20 seviyesinde gerçekleşti. Bu şirketler 2014’te küresel GSYİH’nin yüzde 6’sına denk gelir elde ettiler.

Önceki yıllarda yayınlanan raporlarda olduğu gibi, bu yıl da daha önceden “yükselen küresel yıldız” olarak değerlendirilen bir grup şirket bu sene “mezun” olarak açıklandı. Mezun şirketlerin artık gelişmiş piyasalardaki uluslararası şirketlerden ayırt edilemeyecek noktada olduğu belirtiliyor. Bu şirketler arasında América Móvil (Meksika), Gazprom (Rusya), Hindalco (Hindistan), JBS (Brezilya), Johnson Electric (Çin), Tata Consultancy Services (Hindistan) ve Tata Motors (Hindistan) yer aldı. BCG’nin 2016 raporunda toplamda 19 mezun şirket yer alıyor.

Araştırmanın metodolojisi:

BCG 2016 Yükselen Küresel Yıldızlar raporu (2016 Global Challengers Report), BCG Global Advantage çalışma grubu tarafından, gelişmekte olan pazarlarda faaliyet gösteren binlerce şirket üzerinde yapılan detaylı araştırma ve görüşmeler sonucunda hazırlandı. Yıllık en az 1 milyar $ ciroya sahip olan ve yurtdışı satışları toplam satışlarının en az yüzde 10’unu veya 500 milyon $’ını oluşturan şirketler raporda dikkate alındı. Analizde her şirketin büyüklüğü, listedeki diğer şirketler ve kendi sektörlerindeki uluslararası rakiplere kıyasla ölçüldü. Rapor aynı zamanda her şirketin uluslararası mevcudiyetini, uluslararası yatırımlarının sayı ve büyüklüklerini, son beş yıldaki birleşme ve satın alma işlemlerini ve iş modelinin gücünü de analiz etti.

Tam listeye https://www.bcgperspectives.com/content/articles/globalization-growth-meet-the-challengers/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER