Yılın “Customer Brand”leri için araştırma süreci başladı!

“Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar”ın ödüllendirildiği “A.L.F.A. Awards” için araştırma süreci başladı. Bu sene beşinci defa yılın “Customer Brand”ini belirleyecek olan “A.L.F.A. Awards”da kazananlar 28 Mayıs Salı günü  Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’19’un hemen ardından bomontiada’da gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak. Marketing Türkiye ve AKADEMETRE iş birliğiyle düzenlenen A.L.F.A. Awards’da bu yıl 46 kategoride deneyimi en iyi yaşatan markalar ödüllerine kavuşacak.

Değişen tüketici alışkanları markalar için sürdürüle­bilir bir müşteri deneyimi yaşatmayı giderek daha zor bir hale getiriyor. Ara­nan ürünlere müşterilerin farklı kanallar­dan ulaşabilmesi, alternatiflerin çoklu­ğu, markaların işini zorlaştırarak onların markalarla uzun vadeli ilişki kurmasının da önüne geçiyor. Sürekli artan rekabet ortamında firmalar kârını arttırmak için yeni müşteri edinmenin yanı sıra yeni stratejilerle mevcut müşterisine daha iyi bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. 2015 yılından beri “Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar”ın ödüllendirildiği A.L.F.A. Awards deneyim yönetiminde­ki başarılarıyla müşterisiyle sağlıklı ve sürdürülebilir bir ilişki kuran markaları onurlandırıyor.

Bu sene beşinci defa yılın “Customer Bran­d”ini belirleyecek olan “A.L.F.A. Awar­ds”un araştırma süreci başladı. Marketing Türkiye adına AKADEMETRE tarafından gerçekleştirilecek olan araştırmayla 46 ka­tegoride müşteri deneyimini en iyi yöne­ten markalar belirlenecek. 28 Mayıs Salı günü Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zir­vesi XCO’19’un hemen ardından bomon­tiada’da gerçekleştirilecek ödül töreninin ardından markalar “A.L.F.A. Awards”un temel aldığı kapsamlı araştırmanın rapo­runa da sahip olabilecek.

A.L.F.A. Awards’un Metodolojisi:

  • L.F.A. Awards bu sene AKADEMETRE’nin uluslararası standartlarla oluşturduğu kapsamlı ve özgün metodolojisiyle ölçülüyor. Bilindiği üzere A.L.F.A Awards’un jürisi tüketiciler.
  • Araştırma kapsamında Türkiye’de ±2,75 hata payına bağlı, rastlantısal olarak belirlenen; İstanbul, Bursa, Balıkesir, İzmir, Ankara, Kayseri, Adana, Gaziantep, Malatya, Samsun, Trabzon, Erzurum illerindeki 1.200 kişiyle yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Yapılan araştırmayla “Müşterilerin arzu boyutu”, “İletişim boyutu” gibi müşteride markanın ilk izlenimini oluşturan satış öncesi ilişkiler değerlendiriliyor.
  • Akabinde “Müşteriye çok kanaldan ulaşabilmek”, “Müşteri gözünden şirketlerin çalışan memnuniyetine verdiği önem”, “Rekabet avantajı sağlayan kişiselleştirme uygulamaları” ve “Müşteri odaklı teknoloji kullanımı” gibi müşteri deneyimini önemli ölçüde etkileyen, marka deneyiminin süreçlerini ortaya koyan yaklaşımlar değerlendiriliyor.
  • Günümüzde yavaş yavaş gelişim gösteren ve marka sadakatini olumlu yönde etkileyen “Satış sonrası ilişki devamlılığı”; “Çözüm odaklı hizmet”, “Şikayete dönüş hızlılığı” gibi kriterler bazında değerlendirilerek, şirketlerin müşteri devamlılığını arttırma düzeyleri tespit ediliyor.

İLGİLİ HABERLER