Yeni yıl alışverişlerini akıllı telefondan yapanların sayısı yüzde 56 oldu

Yeni yıla sayılı günler kala AdColony’nin yaptırdığı “Yılbaşı Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması” verileri yayınlandı.

Yılın belki de en eğlenceli ve heyecan verici zamanı yeni yıl kutlamalarının yaklaştığı şu günlerde hazırlıklar tam gaz devam ederken; kime, ne hediye alacağım endişesi de beraberinde geliyor. AdColony’nin yaptırdığı “Yılbaşı Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması” satın almanın akıllı telefonlar üzerine kaydığı yönünde. Tüketicilerin artık sevdiklerine hediye alırken mağaza gezmek yerine, alışveriş uygulamalarını tercih ettikleri artık bir gerçek.

Yüzde 43 ile cep telefonları üzerinden en çok kıyafet satın alındı

Koskoca bir yılı geride bırakırken yeni yıl alışverişlerini akıllı telefonlar üzerinden yapanların sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8 artarak bu yıl yüzde 56’ya çıkmış durumda. Tabi ki sadece kendilerini değil sevdiklerini ve ailelerini de unutmayan müşterilerin yüzde 81’i sadece kendileri için değil, sevdikleri ve aileleri için de cep telefonları üzerinden yılbaşı alışverişi yaptıklarını söylüyor. Yüzde 43 ile cep telefonları üzerinden en çok kıyafet satın alınırken bunu yüzde 20 ile ev eşyaları takip ediyor. Kitap, uçak ve etkinlik biletleri ve seyahat malzemeleri de en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor.

Mağazalara oranla fiyatların daha ucuz olması ve ürünlerle ilgili diğer tüketicilerin yorumlarına ulaşabilmesi ise tüketicilerin akıllı telefonları mağazalara tercih etmesinin en baş nedenlerinden. Ayrıca mağazalarda oranla çok özel teklifler ve ödemenin hızlı ve güvenilir olması da tüketicilerin yüzde 30’unun akıllı telefonlar üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmelerine neden oluyor.

Yılbaşı alışverişinde interneti tercih edenlerin yüzde 55’i ürünlerin fiyatlarının kıyaslamasının daha kolay ve hızlı olmasından dolayı tercih ettiklerini söylüyor.

İLGİLİ HABERLER