Yeni şartlarda yöneticiler çalışan performansını nasıl değerlendiriyor?

Hibrit ve uzaktan çalışma gibi yeni çalışma sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte yöneticilerin performans değerlendirme kriterleri de değişiyor. Pandeminin yanında ekonomik kriz, deprem gibi insanlığın birçok sınavdan geçtiği 2020, birçok yöneticinin değerlendirmelerini daha sağduyulu gerçekleştirmesine sebep olurken, Google ve Twitter gibi bazı büyük şirketler yıllık performans değerlendirmelerini askıya aldı. Diğerleri ise performans değerlendirme kriterlerini yeniden tanımladı.

Yıl boyunca pandemi, ekonomik kriz, deprem gibi konular sebebiyle çalışanlar duygusal ve zihinsel dikkat dağınıklığı yaşadılar. Aynı zamanda uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim gibi uygulamalar çalışan ebeveynlerin tüm düzenini değiştirdi. Tüm bunları göz önünde bulunduran yöneticiler artık daha ılımlı kararlar veriyor ve performans değerlendirme süreçlerini gözden geçiriyor.

Yönetici kararlarında sağduyu ön planda

Konuyla ilgili Gallup Danışmanlık İşyeri Yönetimi Araştırma Direktörü Ben Wigert, “Birçok işveren, yöneticilerini performans değerlendirmelerinde daha yumuşak davranmaya teşvik etti veya performans beklentilerinin ve yıl değerlendirme kriterlerinin gözden geçirilmesini istedi” dedi.
İK teknoloji platformu Workhuman CEO’su Eric Mosley, çalışanların performansı değerlendirilirken 2020 yılında yaşanan zorlukların göz önünde bulundurulacağını söyledi. Bu krizin geçici olduğunu vurgulayan Mosley, kriz ortasında ani kararlar vermenin şirket ve çalışanlar için iyi olmayacağı tavsiyesinde bulundu.
Örneğin Google, bir şirket sözcüsüne göre, yıl ortası incelemelerini ve performans derecelendirmelerini iptal etti. Yıl sonu inceleme ve derecelendirmelerini ise bireysel çalışanların yıl içindeki kişisel koşullarını dikkate alan “revize edilmiş” performans beklentilerine dayandırıyor.
Bu arada Twitter, tüm yıl boyunca performans derecelendirmesini askıya aldı. Bir Twitter sözcüsü, “Yöneticiler hala çalışanların kendi önceliklerine uymasını bekliyor. Ancak yılın genel odak noktası, çalışanlarımızı bu zor zamanlarda destekleyerek geliştirmek ve geri bildirim sunmak olacak” dedi.
Mosley, hala puanlama sistemine güvenen şirketlerin, çalışanlarının 2019 puanlarını baz alacağını belirtti.

Uzaktan çalışanların performans ölçümü

Mosley, uzaktan çalışan bu kadar çok insan varken, “birçok yönetici kendi astlarının yaptığı tüm işleri görmüyor. Bu yüzden, meslektaşlarının yorumlarını alarak performans süreçlerine hakim olmaya çalışıyorlar” açıklaması yaptı.

Ancak bazı şirketler bu fikri gayri resmi buluyor. Örneğin WarnerMedia, bu yıl çalışanlarını kendi performanslarını yansıtırken başkalarından geri bildirim almaya teşvik ediyor veya geri bildirimde bulunabilecekleri kişilerin bir listesini yöneticilerine vermeyi tercih edebiliyorlar.

Performans farkının ikramiyeye etkisi azalıyor

Bu yıl ikramiye ve zam teklif edebilecek kadar iyi performans gösteren şirketler bile yüksek performanslı çalışanlarına büyük ödemeler yapamayabilir. Yani, en iyi çalışan ile düşük performans gösteren çalışanların ikramiyeleri arasındaki makas farkı azalacak. Gartner’ın İK uygulamasında Araştırma Başkanlığı görevini sürdüren Brian Kropp, bu yıl en yüksek ve en düşük ikramiye arasındaki aralığın yüzde 3 ila yüzde 1,5 olabileceğini söyledi.
Bu makas farkını tamamen ortadan kaldıran Facebook, yılın ilk yarısı için performans derecelendirmesini askıya aldı ve herkese en yüksek puanı almış gibi yıl ortası ikramiyesi ödedi.

Bu farkın azalması performansı yüksek çalışanlarda yeterince takdir görmediği hissini tetikleyebilir. Kropp şirketlerin, en iyi oyuncularının ayrılmasından korkması durumunda, gelecek yıl daha fazla ikramiye sunmaya başlayabileceğini, “Şirketler sorun ortaya çıktığında çözmek için para ödemeye isteklidir” sözleriyle ifade etti.

Performans kriterleri yeniden tanımlanacak

2020’nin işverenlere öğrettiği en temel konulardan biri, iş koşullarının bir gecede değişebileceği ve herhangi bir işin standart hedeflerini ve temel ölçütlerini geçersiz kılabileceği. Bu nedenle, bu yılki incelemeler her zamankinden daha vizyoner bir bakış açısına sahip olacak.
Deloitte Danışmanlık Müdürü Melanie Langsett, “Önceden var olan hedefler artık uygulanamayabilir” dedi. Bunun yerine, bu yılki performans incelemelerinin mevcut önceliklere odaklanmasının ve gereken performans kriterlerinin yeniden tanımlamasının daha doğru bir karar olacağını belirtti.
Wigert, “Çoğu işveren, performans hakkında cesaret verici, ileriye dönük bir tartışma yapmaya ve pandeminin neden olduğu kaos ve yorgunluk göz önüne alındığında, ölçümlerin veya ödeme kararlarının haksız olmadığından emin olmaya odaklandı” dedi.
Kaynak: CNN

İLGİLİ HABERLER