Türklerin kahve tüketim alışkanlığı nasıl değişti?

Yemeksepeti, her yıl 1 Ekim’de kutlanan “Dünya Kahve Günü”ne özel kullanıcılarının kahve alışkanlıklarını inceledi. Yemeksepeti kullanıcıları tarafından 2020’nin ilk 9 ayı boyunca verilen kahve siparişleri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 85 arttı. Yaz aylarının da etkisiyle, bu yıl en çok sipariş verilen kahve türü yumuşak içimiyle Iced Caffe Latte olurken, en çok sipariş verilen kahve sıralamasında Caffe Latte ikinci, filtre kahve ise üçüncü sırada yer aldı.

Yaklaşık beş yüz yıllık bir gelenek olan kahve tüketimi, ülkemizde günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası. Simgesel olarak toplumsallığı, keyfi ve paylaşımı çağrıştıran kahve, yeni nesil kahve dükkânlarının yaygınlaşması ve online sipariş olanaklarıyla birlikte hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Yemeksepeti de dünyada her yıl 1 Ekim’de kutlanan Dünya Kahve Günü vesilesiyle milyonlarca kullanıcısının kahve sipariş alışkanlıklarını inceledi.

2020 yılında en çok kahve sipariş verilen ay Eylül ayı oldu. Verilen siparişlerin şehirlere göre dağılımında en çok sipariş veren şehirler arasında sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara. İstanbul’da en çok sipariş verilen ilçelerde ise ilk sırada Kadıköy, ardından Beşiktaş ve Şişli yer alıyor.

Sabah kahvaltılarının ve öğle yemeklerinin ardından vazgeçilmez lezzet olan kahve en çok sabah saat 10.00 ve öğlen 14.00’de sipariş ediliyor. En çok sipariş verilen gün ise Perşembe.

Evet kahve bu toprakların vazgeçilmezi. Türk Kahvesi ile olan bağımız kuşkusuz çok güçlü ancak önce granül kahvelerin hayatımıza girmesi ardından da 3. nesil kahvecilerin yaygınlaşması tüketicinin kahve tüketim eğilimlerini kökünden değiştirdi. Peki Türkiye’deki kahve severler hangi kahveyi, ne zaman, nerede, hangi makinelerle içiyor? Türk toplumunun kahve içme alışkanlıklarına ışık tutacak “Kahve devrimi başladı” dosyası, Marketing Türkiye Ekim sayısında !

Ve elbette; Dünya Kahve Gününüz kutlu olsun!

İLGİLİ HABERLER