Yayınlandığı zamana damgasını vuran efsane reklamlar!

Yayınlandıkları zamanı dün gibi hatırladığımız, bizi çok eskilere götüren ve hala hafızalarda tazeliğini koruyan reklamlar vardır. Jingle’ıyla, konusuyla veya sloganıyla uzun süre konuşulan ve izleyicilerin ilgisini çeken 10 reklamı sizin için derledik. 

1- “Önce alışveriş sonra fiş” sloganıyla 80’li yıllara damgasını vuran reklamı hatırlayanlar vardır. Tiyatro ve dizi oyucusu Ayşegül Atik’in rol aldığı reklam filmi kamu spotu kıvamındaki hikayesiyle her alışverişten sonra “fiş” alınması gerektiğini kafalara kazımıştı. 

2-Lezzet testi konseptine uzun yıllar devam eden margarin markası Yayla’nın reklamları da bu listede kendine yer etmeyi başarıyor. Markanın lezzet testlerinde bazen bir prinç pilavı bazen margarinli ekmekler test ediliyordu ve kazanan hep Yayla oluyordu!

3- Bugün bile “Bir çorap reklamı söyleyin” desek, sanırım hala en çok akla gelen çorap reklamı sıralamasında birincilik koltuğuna oturur,  Müjde çorabın reklamı.  “Müjde, müjde size… Parizyenden müjde size…” sözleriyle akıllara kazanan reklam bu listeye haklı bir şekilde giriyor.

4-”On yüz baloncuk yuttum” sözlerini tüm çocukların ağzına dolayan efsane Fruko reklamını bu listeye almazsak olmaz.  Reklamda oynayan küçük kız çok sevilmiş ve reklam 14 yıl sonra yeniden çekilmişti!

5- Listenin beşinci sırasında ise Ülker’in Albeni reklamı yer alıyor. Mazhar Fuat Özkan’ın seslendirdiği reklamda yine efsane üçlü boy gösteriyor. 

6- Rama’nın “Daha fazla süt, daha fazla lezzet” sloganlı ve süt döken sarı saçlı kızıyla hatırlanan meşhur reklamı da listeye girmeyi başarıyor. 

7-Müziği ve hikayesiyle izleyicileri alıp eskilere götürür Garanti Bankası’nın “Sucu Çocuk” reklamı. 1995 yılında çekilen reklam filminde Serdar Erener’in yaratıcılığı ile Ali Tara’nın görselliği ve Melih Kibar’in ezgileri buluşur. 

8- Listenin sekincisi sırasında ise Perma Sharp reklamı yer alıyor. 

 

9- Efsane reklamlar haberini yazarken usta oyuncu Şener Şen’in oynadığı Artema reklamlarını da anmamak olmaz. “Açıyorum, kapıyorum” sözleriyle reklam filmi uzun süre konuşulmuştu.

10-Listenin son sırasında ise yine bir usta oyuncunun, Perran Kutman’ın reklamı yer alıyor. 

 

İLGİLİ HABERLER