Yasak PR’ı… TRT’nin “yasaklı şarkılar” listesi dev bir PR çalışmasına dönüştü

TRT’nin 2016 yılında yasak listesine aldığı şarkılar geçtiğimiz günlerde gün yüzüne çıktı. Aralarında Sıla, Bengü, Nükhet Duru, Demet Akalın ve Nazan Öncel gibi isimlerin şarkılarının da yer aldığı ortaya çıkmasıyla “yasaklı şarkılar”, radyo, TV ve internetin en çok arananlar listesine girdi. Yasaklı şarkılar radyoda gün boyu çalınırken sosyal medyada yapılan aralamalarda da kendisini gösteriyor.

Haber: Efe Daşman        efe@marketingturkiye.com

TRT Yayın Denetleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı yaptığı denetimler sonucu 2016 yılında 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkıyı sözleri nedeniyle yayınlamama kararı aldı. Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre Sayıştay raporundaki tespitlere dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, yasaklanan program ve şarkıların hangileri olduğunu sordu. TRT Yönetimi tarafından KİT Komisyonu üyelerine verilen yanıtta “Akıl Çıkmazı”, “Dört Duvar Özgürlük” isimli programların ve 142 Türkçe, 66 Kürtçe şarkı sözünün 6112 Sayılı Yasanın 8. Maddesi 1.fıkrası ilgili bentleri çerçevesinde yasaklandığı belirtildi.

Aralarında Nazan Öncel, Sıla, Berkay, Nükhet Duru ve Demet Akalın’ın şarkılarının da bulunduğu listeye tepkiler gelmekte gecikmedi.

İlk tepki Demet Akalın’dan

Demet Akalın’ın “Ah Ulan Sevda” adlı şarkısının da TRT’nin yasaklı listesinde yer alması ünlü şarkıcıyı Twitter’da isyan ettirdi.

Şarkısının yasaklandığını medyadan öğrenen Akalın, TRT’ye “Doğru mu bu?” diyerek durumu paylaştı.

TRT’ye sakıncalı şarkılar

Birçok ünlü şarkıcının şarkılarının “yasaklı” listesine alınması bu şarkılara ilgiyi dolaylı olarak artırdı. Radyocular ağız birliği etmişçesine tüm gün yasaklı şarkıları çalmaya başladılar.

Show Radyo’da radyo programı sunan ünlü radyocu Nihat Sırdar da TRT’nin yasakladığı şarkıları programına konu edinirken sosyal medyada hashtag’iyle dinleyicilerin önerilerini yazmalarını istedi.

Kısa sürede Twitter’da trend topic olan hashtag ile kullanıcılar fikirlerini dile getirirken yasaklı şarkıların daha çok çalınmasını istediler.

https://twitter.com/bf09a2b050d9437/status/969074699559997440

En çok arananlarda sanatçıların isimleri var

TRT’nin yasağı şarkılara ilgiyi kendiliğinden artırmışa benziyor zira kısa sürede yasaklı şarkıcıların Google aramaları 24 saat içinde en çok aranan terimleri gösteren Google Trends’e 9’uncu sıradan girmiş durumda.

Ekran AlıntısıEkran Alıntısı2

Anlaşılan TRT’nin yasak listesi kendiliğinden bir PR’a dönüşmüş durumda…

İLGİLİ HABERLER