Veri Sorumlularının VERBİS’e kayıtları için son gün 31 Aralık

Yıl içerisinde 50’den fazla çalışanı bulunan veya mali bilançosu 25 milyon TL’nin üzerinde olan gerçek veya tüzel veri sorumluları ile yurtdışında ikamet eden gerçek veya tüzel veri sorumlularının Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi’ne (VERBİS) kayıtları için son tarih 31 Aralık 2019 olarak belirlendi.

KVKK kapsamında 31 Aralık 2019 tarihine kadar kayıt yaptırmayan veri sorumlularını 20 bin TL ile 1 milyon TL arasında değişen cezalar bekliyor. Veri sorumlularının bu tarihe kadar VERBİS’e kayıt yaptırmaları gerekiyor.

3 Eylül 2019 tarihinde 2019/265 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararı ile getirilen kayıt zorunluluğu, kamu kuruluşlarının ise 30 Haziran 2020’de veri sorumlusu kayıtlarını yaptırmalarını öngörüyor.

İzmir Perla Hukuk Bürosu Avukatı Emrah Altunç VERBİS’in kamuya açık olduğunu ve verilerinin uygunsuz bir biçimde işlendiğini düşünen kişilerin portal üzerinden sorgulama yapabileceklerini belirtti. Altunç, vatandaşların verileriyle ilgili takip sistemlerinden haberdar olmaması veya şikayet etmekle vakit kaybetmek istememeleri nedeniyle bilgilerin hukuka aykırı alım satımının halen devam ettiğini, ancak Mevcut yasa kapsamında kişisel verileri hukuka uygun olmayan yollarla ileten, yayan ve ele geçiren kişilerin 2 ila 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığını belirtti.

Kaynak: Patronlardunyasi.com

 

 

İLGİLİ HABERLER