Uzay ülkesi Asgardia İstanbul’a geliyor

Tarihin ilk uzay ülkesi olmayı hedefleyen Asgardia, 7 Ekim’de İstanbul’da vatandaşlarıyla buluşuyor.

Azerbaycan asıllı Rus bilim insanı Igor Ashurbeyli tarafından hayata geçirilen, Asgardia 7 Ekim’de İstanbul’da bir toplantı düzenleyecek. 14.00’da başlayacak etkinliğe, yapılanmanın İdari Başkan Yardımcısı Olan Lena De Winne katılacak.

2016’da kurulan Asgardia, kısa sürede binlerce kişinin dikkatini çekti. ‘Uzay ülkesine’ vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri ise Türkiye. Asgardia’nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin’den yapıldı. Çin’i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti. En çok başvuru yapan kentler arasında  İstanbul, Ankara ve İzmir yer aldı.

Bayrağı ve milli marşı da bulunan uzay ülkesinin, uzayda askerden arındırılmış, özgür bir bilimsel bilgi tabanı oluşturmak ve yaşanabilir platformlar kurup, Ay’a yerleşmek gibi hedefleri bulunuyor. Asgardia’nın resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, “Yeryüzündeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam” gibi vaatleri bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER