Uluslararası Shenema İstanbul Kısa Film Platformu başvuruları için son beş gün

Uluslararası Shenema İstanbul Kısa Film Platformu başvuruları 21 Aralık tarihinde son bulacak.  

Festival İstanbul Kültür ve Sanat Derneği organizasyonu olan Shenema İstanbul Kısa Film Platformu, görsel algının önem kazandığı günümüzde, sinema ve reklam sektörü vasıtasıyla toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda farkındalık yaratmaya destek oluyor.

Konusu her yıl “kadın” olarak belirlenen ve her yıl başka bir temada gerçekleştirilmesi planlanan platformun bu yılki teması “önyargılar” olarak belirlendi. 4-5-6 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan platformda üç ayrı başvuru platformu yer alıyor:

Kısa Film Proje Yarışması, kısa film yapım olanaklarını arttırmayı, kısa film üretimini bir endüstri haline getirmeyi ve filmlerin fikir aşamasından desteklenmesinin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması, başvuruların açıldığı tarihte ilk etapta katılımcıların başvuru yapacağı ve daha sonra Şubat ayında, iki dakikalık videolarıyla platformda yer alacakları bir yarışma. Shenema yönetimi, Şubat ayında, daha önceden anons edilmemiş bir saat ve tarihte, belirlenen temayı başvuru sahipleriyle paylaşacak ve katılımcılardan en fazla 2 dakikalık videolarını, 48 saat içinde sisteme yüklemesini isteyecek.

Kadın Konulu Doktora Tezi Araştırma Bursu Başvurusu, Shenema İstanbul Kısa Film Yönetmeliği’nde yazan şartlara uygun başvuruların Danışma Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucunda seçilen projeye burs verilmesini amaçlanıyor.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği platformlara başvurular 21 Aralık tarihinde son buluyor. Başvurular www.shenema.org üzerinden yapılabilir.

04-05-06 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan platformda yer alan etkinlikler arasında:

Shenema Üniversite Temsilcileri buluşması, 3 farklı konuda yurt dışından ve yurt içinden platforma destek veren uzmanların eğitimleri, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun ev sahipliğinde Önyargılar Paneli, Galatasaray Üniversitesi’nin ev sahipliğinde diğer bir panel ile WMC’nin ev sahipliğinde “Kızdıran Kadın Karakterler” Paneli yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER