Ülkeler TikTok’u paylaşamıyor

Avrupa pazarındaki varlığını güçlendirmek üzere veri merkezi kurmayı planlayan TikTok’a küresel genel merkezini de Avrupa’ya taşıması için Almanya’nın “finans başkenti” olarak bilinen Frankfurt’tan önemli bir davet var.

TikTok’un önünde 2 seçenek var; ya kendini Microsoft’a satacak ya da ABD’den çıkacak. Sürenin bitimi 15 Eylül ve tarih hemen yarın kadar yakın. Başkan Trump’ın verdiği süre dolarken bu yeni nesil teknoloji şirketine Almanya’dan davet geldi.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine açıklama yapan Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann fırsatı değerlendirdi ve TikTok’a küresel merkezini Frankfurt’ta kurması için çağrıda bulundu. Feldmann, Frankfurt’un küresel internet merkezlerinden biri olduğunu, çok sayıda veri merkezine ve birçok Çin sunucusuna ev sahipliği yaptığını söylerken, Frankfurt’un bilişim teknolojisi şirketleri için ideal bir yer olduğunu vurguladı.

Kısaca hatırlayalım: Ağustos başında TikTok’un bağlı olduğu Bytedance şirketi, ABD dışındaki büyük pazarlarda TikTok merkezini yeniden kurmayı düşündüğünü belirten bir açıklama yaptı. Kulislerde TikTok küresel merkez olarak Londra veya Dublin’i seçeceği konuşuluyor ancak birçok gelişmiş Avrupa şehri de bu listeye dahil olmak istiyor. 6 Ağustos’ta TikTok, Avrupa’nın ilk veri merkezini İrlanda’da kurmak için 500 milyon dolar harcayacağını duyururken, ek olarak da Avrupalı yaratıcıları içerik oluşturmaya teşvik etmek için 70 milyon dolarlık bir fon başlattı.

 

İLGİLİ HABERLER