Twitter da kara listeye girdi!

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca lider teknoloji şirketlerinin çeşitli konularda verdikleri fireler dünya gündeminde yerini almıştı. Verinin mahremiyeti gözetmeden kullanılması ve haksız rekabete neden olmasıyla A.B.D’de kurultayın karşısına çıkan Google, Facebook, Amazon ve Microsoft’un ardından Twitter da kara listede yerini aldı.

Twitter’ın henüz birkaç hafta önce hacklenmesiyle birlikte hesabınızın güvenliğini gözden geçirmiş olabilirsiniz. Neyse ki email ve şifre kombinasyonuna ek bir güvenlik aşaması olarak telefon numaranızla da hesabınızın hacklenmesinin önüne geçebilirsiniz; değil mi? Ancak kaydettiğiniz telefon numaranızın sadece güvenlik önlemleri için kullanılacağından emin olabilir misiniz?

Facebook geçtiğimiz sene 2FA (çok/iki faktörlü) güvenlik aşaması için sağlanan kullanıcı telefon numaralarını pazarlama amaçlı kullandığı için Federal Ticaret Komisyonu (Federal Trade Commission) tarafından 5 milyar dolarlık bir cezaya çarptırılmıştı. Ancak cezanın nedeni yine dönemin global gündemi olan Cambridge Analytica durumuna bağlanmıştı.

Sosyal medya devinin yaşadıklarından ders almayan Twitter, birkaç gün önce FTC’nin aynı nedenden ötürü kuruma 150 ila 250 milyon dolarlık bir ceza keseceğini açıkladı. Twitter’ın 2011 yılında FTC ile kullanıcı verilerini nasıl kullandığı konusunda tüm kullanıcılarını bilgilendireceğini belirttiği bir anlaşmayı imzalamış olması da sosyal medya platformunun durumunu daha da talihsiz bir hale getirdi.

Tüm bunlar olup biterken akıllardaki iki önemli soru; “Teknoloji şirketleri artık akıllanacak mı?” ve “Kapalı kapılar ardında daha bilmediğimiz neler olup bitiyor?” oluyor.

 

Kaynak: Tech Dirt & The Verge

 

 

İLGİLİ HABERLER