Tuvalet kağıdınız bitecek diye korkuyor musunuz? Karşınızda “Tuvalet Kağıdı Hesaplayıcısı”

Koronavirüs salgınının belki de sembolü haline gelen ürün (elbette kolonya ve dezenfektandan sonra) tuvalet kağıdı oldu. Buradan yola çıkan FlowingData “Tuvalet Kağıdı Hesaplayıcısı”nı hayata geçirdi. 

Tuvalet kağıdı tüm ülkelerde market raflarından alınıp en çok stoklanan ürünlerden olmasına rağmen birçoğumuz “ya yetmezse, ya biterse” korkusunu yaşamaktan kendini alamıyor. Bu korkuya çözüm ise FlowingData’dan geliyor. “Tuvalet Kağıdı Hesaplayıcısı”yla hanenizdeki insan sayısını, kişi başı günde kaç kere tuvalet kağıdı kullanıldığını, her kullanımda ne kadar tuvalet kağıdı harcadığını ve tuvalet kağıdı rulonuzun kaç kağıt parçasından oluştuğunu girmenize olanak sağlayan program, sonrasında ise size “X gün idare etmek için Y kadar tuvalet kağıdına ihtiyacınız var” formülünde basit bir cümleyle gerçek kullanımınızı söylüyor.

Uygulamanın yaratıcısı Nathan Yau bu hesaplayıcıyı marketlere gidip tuvalet kağıdı olması gereken rafların bomboş olduğunu görmesi üzerine yaratmaya karar verdiğini söylüyor ve ekliyor, “Güvende ve hazırlıklı olma ihtiyacını anlayabiliyorum ama özellikle tuvalet kağıdı alımlarının aşırıya ve düşüncesizlik boyutlarına ulaştığını düşünüyorum”.

Elbette ki bu tür bir hesaplayıcıyı kullanmanın garip hissettireceği açık. Uygulamayı doğru kullanabilmek için hanenizdeki insanlara sormanız gereken sorulardan tercih ettiğiniz markanın size rulo başı ne sunduğunun derinliklerine inmeniz zorunluluğu da cabası… Evde kalmak durumunda olduğunuz bir süreçte aile fertlerinizin ne kadar tuvalet kağıdı kullandığınızı kontrol etmesi de duvarlar üzerinize doğru geliyormuş gibi hissettirebilir.

Ancak bu uygulamanın yaptığı tek bir iyi şey varsa, o da tuvalet kağıdınızın biteceği konusunda yaşadığınız korkularınızın tamamen yersiz olduğunu göstermesi. Hesaplayıcının verilerine göre 4 kişilik bir aile her hafta 2 buçuk ruloya ihtiyaç duyuyor, hem de herhangi bir kısıtlama olmadan.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER