Türklerin yüzde 50’si tatile çıkabilmek için yıl boyu para biriktiriyor…

 

Tatil mevsimi başlamak üzere, haliyle planlar yapılıyor, bütçeler denkleştiriliyor. Peki bütçeyi yormamak için en çok hangi yöntemler kullanılıyor? Para biriktirmek mi, taksitle ödemek mi, borç ya da kredi almak mı, ek iş yapmak mı yoksa diğerleri mi? Seyahat sitesi momondo, bu sorunun yanıtını bulmak için Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20 ülkede katılımcılara tatil masraflarının bütçeleri üzerindeki yükünü azaltmak için hangi yöntemlere başvurduklarını sordu.

Her iki kişiden biri yıl boyu kenara para ayırıyor

Türklerin yüzde 50’si, güzel bir tatil yapabilmek için yıl boyunca düzenli olarak kenara para ayırdığını söylüyor. 18-22 yaş arası gençlerde yıl içinde tasarruf yapma oranı daha da yükselirken, oranın en düşük olduğu grup 56-65 yaş grubu. Coğrafi bölgeler arasındaysa liderlik yüzde 55’le Ege Bölgesi’nde.

Taksitle ödemede dünya ikincisiyiz

İkinci sırada yüzde 30’la tatilini taksit taksit ödemeyi seçerek tatil harcamalarını farklı aylara bölüştürmeyi seçenler yer alıyor. Taksitli ödemeyi en çok tercih edenlerse 23-35 yaş grubu. Diğer yandan Türkiye bu oranla Brezilya’nın (yüzde 41) ardından tatilini en çok taksitle ödeyen ülke konumunda.

Ortaklaşa para biriktirenlerin oranı yüzde 20

Üçüncü sırada ise tatil planları doğrultusunda yıl içinde arkadaşları veya ailesiyle konuşup, onlarla ortaklaşa bir hesaba para yatıranlar yer alıyor. Tahmin edilebileceği üzere bu tür birikim yapma oranın en yüksek olduğu grup, yüzde 30’la 18-22 yaş grubu.

Gençler tatil için ek iş yapıyor

Katılımcıların yüzde 15, tatil bütçesini denkleştirmek için yıl içerisinde ek iş yaparak para biriktirdiğini söylüyor. Oran erkeklerde yüzde 17’ye, 18-22 yaş arası gençlerde yüzde 19’a kadar çıkıyor. Bu sonuçlara göre Türkler, tatil için ek işe en çok ihtiyaç duyan üçüncü ülke konumunda. İlk iki sırada ise yüzde 20’lik oranla Çinliler ve Ruslar yer alıyor.

Tatil kredisine en çok başvuran ülkeyiz

Yüzde 13 ise güzel bir tatil için banka kredisi aldığını söylüyor. En çok kredi alanlar 56-65 yaşları arasındakiler. Ailesinden veya arkadaşlarından borç alanların oranı ise yüzde 7. 18-22 yaş arası gençlerde borç alma oranı yüzde 13’e kadar çıkıyor. Sonuçlara göre Türkiye dünyada en çok tatil kredisine başvuran ülke. İkinci sırada yüzde 10’la Çin ve üçüncü sırada yüzde 6’yle Brezilya yer alıyor.

Tatil için eşya satan da var

Son olarak tatildeyken evini kiraya vererek para kazananların oranı yüzde 4, tatil bütçesi için bazı eşyalarını bit pazarında ya da online platformlarda satanların oranı ise yüzde 3.

Para biriktirmeye ihtiyaç duymayan da var

Diğer yandan Türkiye’nin yüzde 18’i tatile çıkmadan önce herhangi bir yöntemle para biriktirmediğini söylüyor.

 

İLGİLİ HABERLER