Türkiye’nin en büyük 100 perakendecisinin 35’inin e- ticaret sitesi yok

 

Positive a Digital Approach, Türkiye’nin e-ticaret ve perakende sektörünü inceleyen bir araştırma yaptı. Analize göre; Türkiye e-ticarette henüz potansiyelinin yarısından azını kullanıyor.

-55 milyon kredi kartından 33 milyonu halen daha tek bir kez bile internet alışverişinde kullanılmamış.

Türkiye’de perakendenin yüzde 1,3’ü internetten

Analiz, e-ticaretin 2015 yılında toplam 25 milyar TL’lik hacme ulaşırken, e-perakende genel perakende pazarından sadece yüzde 1,3 pay aldığını gösterdi.  

Dünyada e-perakendenin ortalaması yüzde 7, İngiltere’de ise yüzde 11. Positive Kurucu Ortağı Caner Istı, Türkiye’deki e-perakendenin genel perakende pazarına oranının çok düşük olduğunu belirterek “Bu alanda yatırım yapacak olan markalar için çok büyük bir fırsat var. Verilere göre 2016 yılının 31 milyar TL civarında bir e-ticaret hacmi ile kapatacağımız bekleniyor. Bununla birlikte e-perakendenin genel perakende içindeki payının yüzde 1,3’ten yüzde 2’ye çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Perakendecilerin 3’te 1’i, süpermarketlerin 4’te 3’ü e-ticarete henüz geçmedi

Analize göre, Türkiye’deki en büyük 10 perakende şirketi, tüm perakende sektörünün cirosunun yüzde 57’sini oluşturuyor. Bu da yaklaşık 47,5 milyar TL ediyor.

-47,5 milyar TL ciro yapan bu 10 markadan 5’inin bir e-ticaret sitesi henüz bulunmuyor.

-En büyük ilk 100 perakendeciye bakıldığında ise 35’inin e-ticaret sitesi olmadığı görülüyor.

Perakende sektöründeki en yüksek ciro oranı süpermarket kategorisinde görülüyor.

-İlk 100 içerisinde 17 süpermarket markası, yaklaşık 42,6 milyar TL ciro yapıyorlar. Bu 17 markanın 13’ünün e-ticaret sitesi bulunmuyor.

-Kredi kartlarının yüzde 60’ı hiç internette kullanılmadı.

Çarpıcı bir veri de kredi kartları ile ilgili. Analize göre, Türkiye’deki 55 milyon adet civarındaki kredi kartının 22 milyonu e-ticaret işlemlerinde de kullanılmış. Yani kredi kartlarının geriye kalan yüzde 60’ı hiç internette kullanılmamış olarak duruyor.

Positive A Digital Approach Kurucu Ortağı Caner Istı dünyanın en büyük 50 perakendecisinin 39’unun e-ticarete başlamakla kalmayıp, e-ticaret omni-channel’a geçtiğini belirterek şöyle konuştu: “Türkiye perakende sektörü e-ticarete dünyadaki örneklerinden biraz daha geç başlamış olabilir ancak tüketicilerin alışkanlıkları baz alındığında dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş adaptasyon hızı olan, sürprizlerle dolu bir sektör görüyoruz. Türkiye’deki e-perakende sektörü, dünya ortalaması olan yüzde 7’lik oranı yakalayacaktır. Bu sadece bir zaman meselesi. Ülkemiz ile dünya ortalaması arasındaki yüzde 5’lik fark bile, milyarlarca TL’lik bir ticaret hacmi anlamına geliyor. Bu pastadan mümkün olduğunca büyük bir dilim almak isteyen öncü perakendeciler ise omni-channel yatırımlarını yapmaya çoktan başladılar. Artık tüketicinin alışveriş yolculuğunun cep telefonunda başladığı ve aynı deneyimi tüm satış kanallarında yaşamayı beklediği bu dönemde omni-channel yatırımı yapan perakendeciler geleceğe yatırım yapmış oluyorlar. Özellikle süpermarket sektöründe var olan potansiyelin yarısının bile kullanılmadığını düşündüğümüzde, e-perakendenin gelişiminin e-ticaret büyüme ortalamasından daha da fazla olabileceğini öngörüyoruz” dedi 

İLGİLİ HABERLER